X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 36 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj forum poleć artykuł znajomemu A A A

2013 rok według UFG – więcej nieubezpieczonych i niezidentyfikowanych sprawców wypadków drogowych

2014-03-24 15:17 poniedziałek
wypadek komunikacyjny 2
Właściciele samochodów są zobowiązani do wykupienia polisy ubezpieczenia OC. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazuje na obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia w dniu rejestracji pojazdu. To jest oczywiście dodatkowy koszt i są kierowcy, którzy świadomie nie wykupują polisy, szukając w tym zakresie oszczędności.

Z pewnością są też tacy, którzy nie ubezpieczają nieużywanych aut, które od lat stoją w garażu, lecz wciąż są zarejestrowane. Tymczasem przez cały okres w jakim pojazd jest zarejestrowany, podlega on obowiązkowi ubezpieczenia. Niezależnie od przyczyny, skutek jest taki, że po polskich drogach jeżdżą auta nie posiadające ważnego ubezpieczenia OC.

Baza danych o ubezpieczeniach kierowców w UFG
Na straży szczelności systemu obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce stoi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Ośrodek Informacji UFG gromadzi dane o wszystkich komunikacyjnych ubezpieczeniach OC. Osoba poszkodowana w wypadku może sprawdzić w bazie w jakim zakładzie ubezpieczeń został ubezpieczony jego sprawca. Baza zawiera informacje, które służą firmom ubezpieczeniowym do weryfikacji uprawnień do zniżek przysługujących kierowcom za bezszkodowy przebieg poprzednich polis.

Co więcej, specjalne narzędzie uruchomione w 2012 roku, automatycznie wykrywa przerwy w ubezpieczeniu danego pojazdu. Następnie UFG weryfikuje w zakładach ubezpieczeń wyodrębnione z bazy danych przypadki braku OC. W ten sposób Fundusz nadzoruje poziom realizacji obowiązku zawierania polis komunikacyjnych. Do kierowców, którzy nie posiadają ważnego OC wysyłane są wezwania do zapłacenia kary lub okazania aktualnej polisy. Wiele osób może być zaskoczonych takim wezwaniem, wciąż bowiem pokutuje przekonanie, że zweryfikować fakt posiadania ubezpieczenia może jedynie policja.

Kary za brak OC
Wysokość kar za brak ważnego OC zależna jest od:
  • rodzaju pojazdu,
  • okresu, w jakim pojazd pozostaje bez ochrony ubezpieczeniowej,
  • minimalnego ustawowego wynagrodzenia za pracę w roku kontroli.
W roku 2014 kara za brak OC samochodu osobowego za okres powyżej 14 dni wynosi 3 360 zł, za okres od 4 do 14 dni – 1 680 zł, za okres do 3 dni – 670 zł. Roczny koszt polisy OC, w zależności oczywiście od marki pojazdu, miejsca zamieszkania i posiadanych wysokości zniżek, może wynosić nawet od 200 - 300 zł. Zatem jeszcze mniej niż najniższa wartość opłaty karnej.

Z kolei finansowe konsekwencje braku ubezpieczenia mogą być jeszcze wyższe, gdy dojdzie do wypadku. UFG wypłaci osobom poszkodowanym odszkodowanie, by następnie zwrócić się do sprawcy wypadku o zwrot tej kwoty. Przeciętna kwota do oddania przekracza 9 000 zł, lecz rekordzista ma do zwrotu ponad 1,5 mln zł. Z każdym rokiem rosną kwoty jakie udaje się wywalczyć w sądach poszkodowanym lub rodzinom ofiar, dlatego brak OC może być bardzo ryzykowny.

Baza danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego uzupełniana jest o dane przekazywane przez zakłady ubezpieczeń. Mają one obowiązek udostępniać UFG informacje o sprzedaży polisy, zgłoszeniu szkody oraz wypłacie odszkodowania. Składka, która wpływa do ubezpieczycieli jest również źródłem finansowania UFG. Od 1 stycznia 2013 roku opłata na Fundusz wynosi 1,3 proc. składek przypisanych brutto z obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych jak i rolnych.

Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Pośrednik ubezpieczeniowy - agent ubezpieczeniowy lub broker ubezpieczeniowy. więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.