X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 32 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Auto służbowe – kto zapłaci w razie wypadku?

2013-10-15 11:09 wtorek
Biznesmen
Pracodawca nie zawsze ma możliwość powierzenia auta do wyłącznego użytkowania przez jednego pracownika. Nierzadka jest sytuacja, kiedy pracownik doraźnie korzysta z samochodu należącego do pracodawcy. W takiej sytuacji w razie kolizji drogowej pracownik będzie ponosił odpowiedzialność materialną do pełnej wysokości poniesionej straty, nie więcej jednak niż kwota trzymiesięcznego wynagrodzenia, które przysługuje pracownikowi w dniu powstania szkody. Analogicznie jak w przypadku powierzenia auta do użytkowania, niezbędna jest tu wina pracownika, która powinna zostać wykazana przez pracodawcę.

Szkoda na osobie a odpowiedzialność pracownika

Wypadki drogowe oprócz szkód rzeczowych niosą ze sobą niestety również szkody osobowe. W sytuacji kiedy pracownik wykonujący obowiązki służbowe, w związku z uczestniczeniem w ruchu drogowym nieumyślnie wyrządzi szkodę osobom trzecim, odpowiedzialność za jej następstwa ponosi pracodawca (art. 120 Kodeksu pracy). W praktyce w takiej sytuacji będzie działało obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej związane z ruchem pojazdów lub indywidualna ugoda zawarta pomiędzy właścicielem auta (pracodawcą) a poszkodowanym. Pracodawca po spełnieniu roszczeń ma prawo dochodzić zwrotu poniesionych kosztów od pracownika. Maksymalna kwota jakiej może oczekiwać znowu nie może być jednak wyższa niż wartość trzykrotnej miesięcznej pensji pracownika.

Auto służbowe to niewątpliwa wygoda i dodatkowa korzyść związana z wykonywaną pracą. Czasami jednak może nieść ze sobą również dodatkowe problemy – kiedy w związku z jego użytkowaniem pracownik umyślnie uszkodzi powierzony mu pojazd. Pracodawca może domagać się pokrycia pełnych kosztów związanych z naprawą. Regulamin użytkowania aut służbowych może określać, że nawet w sytuacji, kiedy pracownik nie wyrządził szkody umyślnie, będzie uczestniczył i w jakimś stopniu w ponoszonych przez pracodawcę kosztach w związku z naprawą pojazdu. W przypadku aut prywatnych właściciel niestety ponosi koszty związane z użytkowaniem swojego pojazdu w każdej sytuacji. 


Sylwia Krukowska 
Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Świadczenie - kwota, którą zakład ubezpieczeń wypłaca ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.