X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 31 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Auto służbowe – kto zapłaci w razie wypadku?

2013-10-15 11:09 wtorek
Biznesmen
Powszechnie przyjmuje się, że samochód służbowy nie wymaga aż tyle zachodu, troski i inwestycji, co auto prywatne. Jednak nie każdemu pracownikowi powierzany jest pojazd, a wszyscy którzy je dostają, powinni pamiętać, że oprócz korzyści, które otrzymują wraz z możliwością dysponowania służbowym pojazdem, są odpowiedzialni za ewentualne szkody powstałe w czasie użytkowania samochodu.

Pracownik odpowiada za powierzone mu mienie

Odpowiedzialność pracownika za przekazane mu przez pracodawcę mienie reguluje Kodeks pracy. Zgodnie z art. 124 § 1 i 2 pracownik odpowiada w pełnej wysokości za szkodę w rzeczy powierzonej mu z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się. Zazwyczaj firmy dysponujące flotą pojazdów ubezpieczają je w zakresie autocasco. Mimo iż ten rodzaj ubezpieczenia komunikacyjnego nie jest w Polsce obowiązkowy, auta służbowe, a w przypadku nowszych marek - właściwie bez wyjątków, posiadają ubezpieczenie AC. Chroni ono właściciela pojazdu przed finansowymi skutkami uszkodzenia auta w wyniku wypadku, kolizji z innymi pojazdami, świadomego działania osób trzecich bądź w związku z działaniem zjawisk atmosferycznych.

Zakres ochrony może obejmować również kradzież – zakres jest różny w zależności od konstrukcji produktu ubezpieczeniowego. Niezależnie od tego, czy auto służbowe posiada ubezpieczenie AC, czy też nie, pracodawca powierzając je do użytkowania pracownikowi, przenosi na niego odpowiedzialność za właściwe korzystanie z pojazdu. W sytuacji zatem kiedy pracownik, nie przestrzegając przepisów prawa o ruchu drogowym, doprowadza do kolizji, w której uszkodzone zostaje auto służbowe, pracodawca ma podstawy prawne do obciążenia go nie tylko kosztami związanymi z naprawą pojazdu, lecz również utraconymi w związku z brakiem możliwości użytkowania auta, dochodami.

Inaczej wyglądać może sytuacja, kiedy pracownik nie ponosi odpowiedzialności za wypadek czy uszkodzenie samochodu, np. przed spotkaniem z kontrahentem zaparkował go w przeznaczonym do tego miejscu, a po powrocie zauważył, że auto ma zarysowany bok i urwane lusterko. W takiej sytuacji, mimo że pracownik wciąż ponosił odpowiedzialność za powierzone mu mienie, ciężko mówić o jego winie za powstałe uszkodzenia. Art. 124 §3 Kodeksu pracy wskazuje, iż w przypadku, kiedy szkoda powstała z przyczyn niezależnych od pracownika, może on uwolnić się od odpowiedzialności za nią. W takim przypadku pomocne może okazać się ubezpieczenie autocasco.

Bardzo istotne w kwestii przeniesienia odpowiedzialności materialnej za powierzony samochód na pracownika jest jego właściwe przekazanie przez pracodawcę. Właściwe przekazanie to przede wszystkim zapewnienie pracownikowi wszelkich środków umożliwiających prawidłowe sprawowanie pieczy nad powierzonym mieniem. W praktyce przekazanie takie zazwyczaj odbywa się poprzez spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego, w ramach którego pracownik wyraża zgodę na ponoszenie odpowiedzialności za przekazany pojazd, a pracodawca zapewnia wydanie pojazdu w stanie nadającym się do jazdy, posiadającym zgodne z prawem wyposażenie. Co więcej pracodawca może dysponować regulaminem, który określa warunki korzystania z auta służbowego i który może być pomocny w razie powstania niejasności i sporów wynikłych w związku z korzystaniem z pojazdu. Regulamin określa obowiązki zarówno pracodawcy jak i pracownika, nie tylko w zakresie codziennego korzystania z samochodu, lecz również w razie wystąpienia kolizji lub innego zdarzenia związanego z użytkowaniem auta.

Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Limit Odpowiedzialności - górna granica odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.