X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 48 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Co robić, gdy sprawca zbiegł z miejsca wypadku?

2011-11-22 09:42 wtorek
Link4 - ucieczka z miejsca kolizji
Towarzystwo ubezpieczeniowe Link4 na swoim blogu http://www.link4.pl/blog udostępniło unikalny poradnik komunikacyjny. Lektura zainteresuje przede wszystkim osoby poszkodowane w kolizji, której sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia.

W naszym najnowszym poradniku podpowiadamy, co robić, gdy spotkało nas nieprzyjemne zdarzenie drogowe, w którym sprawca pozostaje nieznany. Korzystamy przy tym z autentycznych historii z polskich dróg, przytaczając doświadczenia internautów. Poradnik można przeczytać on-line, ściągnąć na dysk lub wydrukować – mówi Marek Baran z Link4.

Do rzecznika Link4, Marka Barana, w imieniu kierowców, mieliśmy w związku z poradnikiem Link4 jeszcze kilka pytań:

Jakie dane zainspirowały Państwa do stworzenia takiego poradnika? Czy ucieczka z miejsca kolizji często się zdarza?
Do opracowania poradnika zainspirowała nas niewielka, naszym zdaniem, ilość informacji dostępnych w internecie, na temat działań, które można podjąć w przypadku wyrządzenia szkody przez nieznanego sprawcę. Mimo iż nie prowadziliśmy badań poświęconych tej kwestii, to otrzymujemy dużą liczbę zapytań, kierowanych przez kierowców na skrzynkę kontaktową oficjalnego bloga Link4.

Jakiego rodzaju informacje poszkodowani kierowcy znajdą w poradniku?
Dokument zawiera porady związane ze skutecznymi sposobami działań w przypadku, gdy zostanie nam wyrządzona szkoda komunikacyjna spowodowana przez nieznanego sprawcę. Innymi słowy, poradnik odpowiada na pytanie: „Jak postępować, w przypadku szkody spowodowanej przez nieznanego sprawcę, aby uzyskać odszkodowanie?”

O co najczęściej pytają kierowcy poszkodowani w kolizji, której sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia?
Kierowcy zadają pytania dotyczące trzech kwestii: metod identyfikacji sprawcy, sposobów wykorzystania informacji, które pozostawił po sobie sprawca, w celu ubiegania się o odszkodowanie oraz oczywiście szans na uzyskanie rekompensaty. Kierowcy chcą również wiedzieć, jakie są kompetencje Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w takich sprawach.

Jakie błędy najczęściej popełniają kierowcy w sytuacji, gdy sprawcę wypadku trudno ustalić?
Ciężko mówić o błędach powstałych bezpośrednio po zaistnieniu szkody. Po prostu, w większości przypadków, kierowcy nie znajdują się wówczas ani w, ani przy samochodzie. Za istotny uważamy jednak niski stopień wiedzy posiadaczy aut na temat tego, jak postępować post factum.

Co wyróżnia przygotowany przez Link4 poradnik od innych informacji publikowanych i ogólnie dostępnych w Internecie?
Podstawowym wyróżnikiem jest unikalność tematyczna. W internecie próżno szukać materiału, który w jednym miejscu gromadziłby większość możliwych scenariuszy działań dla szkód spowodowanych przez nieznanego sprawcę. Ponadto treści zawarte w poradniku oparte są o realne dyskusje i pytania kierowców zamieszczone w sieci. Można więc powiedzieć, że opisane w poradniku sytuacje są po prostu wzięte „z życia”.

Na co zwrócić uwagę i jak się zachować zaraz po tego rodzaju zdarzeniu?
Podstawową kwestią jest wezwanie policji. Jeśli widzimy, że sprawca odjeżdża, zwróćmy uwagę na numer rejestracyjny, kolor pojazdu i jego cechy szczególne (naklejki, wgniecenia w karoserii, nietypowy bagażnik dachowy, etc.). Następnie spróbujmy dowiedzieć się, czy miejsce zdarzenia lub najbliższa okolica była monitorowana. Do zarządcy monitoringu możemy wystąpić z prośbą o udostępnienie zapisu. Jeśli na podstawie tych działań nie uda się ustalić sprawcy, możemy wystąpić z wnioskiem o odszkodowanie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – jednak tu uwaga: odszkodowanie od UFG w takich sytuacjach przysługuje tylko za szkody osobowe, tj. będące uszczerbkiem na zdrowiu, trwającym dłużej niż 14 dni.

Kierowca może liczyć na wypłatę odszkodowania jeśli sprawcy nie ustalono, a nikt w wypadku nie ucierpiał?
W takiej sytuacji warunkiem uzyskania odszkodowania jest posiadanie polisy AC. Bez tej polisy, uzyskanie odszkodowania z OC UFG jest niemożliwe.

Kto zajmie się w takiej sytuacji likwidacją szkody?
Likwidacją szkody spowodowanej przez nieznanego sprawcę zajmie się UFG (tylko dla szkód osobowych) lub ubezpieczyciel poszkodowanego (o ile ten ostatni posiada polisę AC). Wyjątkiem jest szkoda powstała na obszarze strzeżonym (np. na parkingu) - w tej sytuacji możemy wystąpić z wnioskiem o odszkodowanie do zarządcy terenu.

Czy jakaś forma ubezpieczenia może nas chronić przed skutkami kolizji, której sprawcy nie można ustalić?
Rodzajem polisy, która może ochronić nas przed kosztami z tytułu takiej szkody jest polisa AC. Przy czym należy podkreślić, że jej zakres, w przeciwieństwie do OC, różni się u poszczególnych ubezpieczycieli, dlatego przy poszukiwaniu polisy na taką okoliczność warto dopytać o jej zakres u konsultanta lub agenta, bądź też zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, dostępnymi na ogół na stronie każdego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Małgorzata Pawlaczek

Poradnik Link4 można pobrać z tego adresu
Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Składka jednorazowa - jednorazowa wpłata kwoty, jaką zobowiązany ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.