X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 48 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Czy Polaków stać na pakiet OC i AC?

2011-10-25 11:23 wtorek
Kilka słów o ubezpieczeniu autocasco
Towarzystwa ubezpieczeniowe, stratne na polisach OC, odrabiają finansowe braki zachęcając do kupna ubezpieczeń AC. Te ostatnie są coraz popularniejsze wśród Polaków, którzy zamiast sprowadzać z państw zachodnich bardzo stare auta, zaczęli kupować samochody w salonach lub kilkuletnie pojazdy na Zachodzie.

Polisy AC nie są u nas wciąż jeszcze tak popularne jak w Unii Europejskiej, gdzie posiada je ponad połowa właścicieli aut. Ale i w Polsce obserwuje się tendencję wzrostową. W roku 2003 zaledwie co czwarty kierowca zaopatrywał się w takie ubezpieczenie. W roku 2008 było to już 30 proc. posiadaczy samochodów.

Ubezpieczenia komunikacyjne inne niż obowiązkowe OC nie są powszechne z uwagi na ich wysoką cenę, która wciąż rośnie. Podwyżki w bieżącym roku, w stosunku do poprzedniego, wyniosą nawet 30 proc. Choć warto dodać, że i tak płacimy za polisy OC i AC dużo mniej (blisko 5-krotnie), niż kierowcy w Zachodniej Europie i aż o 40-60 proc. mniej, niż w Czechach, na Węgrzech czy Słowacji.

Nie zmienia to faktu, że – jak szacują eksperci – w perspektywie najbliższych dwóch lat na polisy OC i AC, przy takim tempie podwyżek, wydamy w sumie ok. 5 mld zł. Wzrost cen za polisy komunikacyjne to dla ubezpieczycieli konieczność, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe tracą na polisach komunikacyjnych. W 2010 roku łączna wartość składek z OC i AC wzrosła o 6 proc., do wartości 12,8 mld zł, ale wypłacone odszkodowania i świadczenia pochłonęły 9,2 mld zł.

Większość strat towarzystw generują polisy OC. Ale również na AC ubezpieczyciele sporo tracą. Raz – za sprawą wojny cenowej z „directami”, a więc towarzystwami sprzedającymi polisy przez telefon i internet, które wchodząc na rynek i budując bazę swoich klientów oferowały dumpingowe ceny ubezpieczeń.

Dwa – z powodu konieczności uwzględniania podatku VAT, w wysokości 23 proc., przy wypłacie odszkodowania osobom fizycznym, o czym zadecydował Sąd Najwyższy. Co więcej towarzystwa ubezpieczeniowe zostały zobligowane do uregulowania należności w wysokości tego podatku osobom, które uległy wypadkowi jeszcze przed wyrokiem SN.

Trzy – z tytułu oszustw przy kupnie polisy i wyłudzeń odszkodowań, jakich dopuszczają się niektórzy ubezpieczeni.

Na tym ostatnim procederze cierpią, niestety, również uczciwi kierowcy, którzy także uczestniczą w kolizjach i wypadkach. Rośnie więc wskaźnik szkodowości. W roku 2006 ubezpieczyciele wypłacili odszkodowania i świadczenia stanowiące około 70 proc. kwoty zebranych składek, podczas gdy w roku 2010 było to już blisko 100 proc.

Za sprawą działalności Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, w którego bazie znajduje się 20 mln kierowców, 150 mln polis komunikacyjnych i 10 mln zgłoszonych szkód można już sprawdzić historię ubezpieczeniową posiadacza pojazdu. Nie będzie więc możliwości, jak bywało to dotąd, oszukania ubezpieczyciela i nieuprawnionego skorzystania ze zniżek za bezszkodową jazdę. Szacuje się, że blisko 3 mln kierowców będzie musiało dopłacić do swoich polis nawet po kilkaset złotych.
Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
  • 2011-10-26 23:22 środa ~katano | [+] odpowiedz
    tak naprawdę jak ktoś się zna to wie, że 100 razy bardziej się opłaca brać pakiet - masz wtedy na starcie dużo opcji dodatkowych typu autoszyby, ubezpieczenie bagażu za złotówkę
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Suma ubezpieczenia - ustalona w umowie ubezpieczenia kwota ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.