X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj forum poleć artykuł znajomemu A A A

Dlaczego warto mieć autocasco od wszystkich ryzyk?

2014-08-18 12:10 poniedziałek
Rozbijanie orzechów o dach samochodu przez wronę, przegryzienie pasa bezpieczeństwa przez psa przewożonego na tylnej kanapie, zderzenie z dziką kaczką przelatującą nad autostradą, pogryzienie błotnika przez konia, przegryzienie przewodów przez kunę domową – to prawdziwe zdarzenia, które zostały zgłoszone do działów likwidacji szkód ubezpieczycieli.

Tego rodzaju sytuacje wymagają naprawy auta, której koszt może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Sytuacje te wydają się tak nieprawdopodobne, że nie spodziewamy się, że nas kiedykolwiek spotkają, dlatego może się okazać, że nie mamy odpowiedniego ubezpieczenia i będziemy musieli sami ponieść koszty naprawy. Gwarancję na pokrycie wielu równie nietypowych zdarzeń daje ubezpieczenie autocasco w formule all-risk.

Celem ubezpieczenia autocasco jest rekompensata finansowych skutków szkody polegającej na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie pojazdu. Ubezpieczenie AC w tzw. wariantach rozszerzonych może również obejmować ochroną np. kradzież, czy też skutki wandalizmu – czyli sytuacje, na które nie mamy większego wpływu.

W przypadku ubezpieczenia autocasco zakres ochrony może być sformułowany dwojako:
  • w oparciu o zasadę ryzyk nazwanych,
  • lub jako ubezpieczenie od wszystkich ryzyk.
W przypadku ubezpieczeń skonstruowanych w formie ryzyk nazwanych, abyśmy mogli liczyć na wypłatę odszkodowania, musi zajść jedno ze zdarzeń określonych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Każda inna sytuacja, która nie mieści się w ramach zdefiniowanych zdarzeń, nie będzie objęta ochroną. Trudno jednak będzie nam znaleźć autocasco, które będzie miało zapisane w OWU wszystkie możliwe zagrożenia, które mogą wpłynąć na stan naszego auta.

Przeczytaj też: Wypowiedzenie OC po złomowaniu pojazdu - co warto wiedzieć?

Należy przy tym pamiętać o warunkach opisanych w katalogu wyłączeń - czyli w spisie sytuacji w których zakład ubezpieczeń ma prawo uchylić się od odpowiedzialności. Przykładowym wyłączeniem, które prawie zawsze pojawia się w umowach AC, jest spowodowanie szkody przez kierującego, będącego pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Dla odmiany, w ubezpieczeniach od wszystkich ryzyk (tzw. All-risk) ubezpieczyciel, odpowiada za szkody będące następstwem wszelkich zdarzeń losowych, nawet tych, których nie udało się przewidzieć i zdefiniować. Wspomniane rozbijanie orzechów o dach samochodu, pogryzienie pasa bezpieczeństwa przez psa przewożonego na tylnej kanapie, zderzenie z dziką kaczką, czy też pogryzienie błotnika przez konia będą objęte ochroną, o ile nie znajdą się w katalogu wyłączeń, gdyż również i w tym przypadku musimy pamiętać, że może dojść do odmowy wypłaty odszkodowania w oparciu o wyłączenia.

Ubezpieczenie autocasco Proama jest dostępne w trzech wariantach: Casco ASO, Casco Komfortowy i Casco Optymalny. Wybierając którykolwiek z nich zawsze możemy liczyć na pełną ochronę w formule all-risk, a poszczególne warianty różnią się głównie sposobem likwidacji szkody.

Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony?
 
Zastanawiasz się jak sprawdzić ubezpieczenie auta? Nie jest to trudne bo można to zrobić w bardzo prosty sposób korzystając ze stron Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG),bądź za pomocą aplikacji mobilnej. Takie sprawdzenie ważności polisy jest darmowe.
Zobacz także
« powrót do działu: Wiadomości
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Sporty ekstremalne - sporty, których uprawianie wymaga działania ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.