X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 48 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Dotkliwe kary za brak OC

2011-11-08 10:42 wtorek
Likwidacja szkód komunikacyjnych

Z szacunków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, że nawet 200 tys. kierowców w Polsce jeździ bez polisy OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla właścicieli pojazdów jest jednak obowiązkowe. UFG udostępnił właśnie bazę polis komunikacyjnych, umożliwiając każdemu – a nie jak dotąd tylko poszkodowanym – sprawdzenie, czy posiadacz pojazdu ma wykupione ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Konsekwencją nieposiadania ważnej polisy w chwili wypadku, do którego doprowadziliśmy, jest konieczność pokrycia z własnej kieszeni wszystkich szkód, zarówno w mieniu, jak i na osobie. Warto dodać, że wypłatą świadczenia zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który dochodzi później należności od sprawcy zdarzenia drogowego.

Po nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych sankcje za brak polisy OC będą jeszcze bardziej dotkliwe.

Każdy może sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony

Karę za nieposiadanie OC można zapłacić także wówczas, gdy kupiliśmy używany pojazd, a poprzedni właściciel twierdzi, że nasz nabytek nadal objęty jest ubezpieczeniem, choć to nieprawda.

Powszechny dostęp do bazy prowadzonej przez Ośrodek Informacji UFG umożliwia sprawdzenie, czy pojazd rzeczywiście jest ubezpieczony. Dotąd taką możliwość miała tylko osoba poszkodowana w wypadku. Zgromadzone dane chronione były przepisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Obecnie wystarczy zarejestrować się na stronie www.ufg.pl, podając swój adres e-mail. Bezpośrednio po aktywowaniu konta możemy korzystać z bazy. W odpowiednią rubrykę wpisujemy numer rejestracyjny lub identyfikacyjny pojazdu (VIN). Na skrzynkę mailową otrzymamy wiadomość z linkiem do dokumentu pdf, w którym podana jest informacja, czy pojazd, który kupiliśmy lub zamierzamy dopiero nabyć, objęty jest obowiązkowym ubezpieczeniem, czy też nie.

Tego rodzaj informacja przyda się również w razie poważnego wypadku lub zwyczajnej stłuczki.

Ile kosztuje brak OC?

Brak OC może jednak zostać ustalony także podczas kontroli drogowej przeprowadzanej przez patrol policji. Dziś liczyć powinniśmy się z przewidzianym w taryfikatorze mandatem w wysokości 50 zł. To sankcja za nieposiadanie przy sobie poświadczenia zawarcia umowy OC. Dotyczy zarówno tych, którzy w ogóle nie zakupili polisy, jak i tych, którzy zapomnieli wziąć ją z domu lub wprawdzie przedłużyli umowę, ale nie opłacili jeszcze składki.
Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Alokacja składki - część składki, która w ubezpieczeniach ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.