X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 48 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Kolizja z obywatelem innego kraju na terenie Polski i poza granicami

2013-05-21 22:19 wtorek
Zgłoszenie szkody komunikacyjnej
Lato to czas urlopów, wakacji, a wiąże się to ze wzmożonym ruchem między granicami krajów. Osoby, które nie zdecydują się na transport lotniczy wyruszą na wojaże samochodem. Choć podróż samolotem wydaje się bardziej atrakcyjna to z pewnością ci, którzy wybiorą auto będą bardziej niezależni i mobilni.

Mimo że wyjazd powinien być czasem sielanki warto wcześniej odpowiednio się przygotować, aby urlop nie przerodził się w horror. Jednym z czynników, który może wpłynąć na atmosferę wakacji – prócz kapryśniej pogody – może być wypadek komunikacyjny, czy też nawet niewielka stłuczka.

Chyba żaden kierowca nie wyobraża sobie kontynuowania jazdy bez lewego lusterka, z uszkodzonym reflektorem czy pękniętą szybą. Naprawa tych szkód nie jest finansowym problemem, jednak krzyżuje dotychczasowe plany.

Na szczęście dla wszystkich posiadaczy pojazdów, którzy zostali poszkodowani przez obywatela innego kraju jest pewna instytucja – PBUK, czyli Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Za sprawą ich działań powinniśmy w bezstresowy sposób poradzić sobie z likwidacją z pozoru nietypowej szkody.

W sytuacji, gdy będziemy uczestnikami zdarzenia drogowego z obcokrajowcem na terenie RP pierwszym krokiem powinno być wezwanie policji. Oczywiście istnieje możliwość spisania oświadczenia o okolicznościach wypadku, jednak – jak później się okazuje – może wiązać się to z problemami w uzyskaniu odszkodowania.

Przyczyną może być barierą językową, a także uchylanie się od winy danego sprawcy, ponieważ nie jest to osoba z drugiego miasta, z którą  można porozmawiać i poprosić o przesłanie dokumentów do ubezpieczyciela.

Dlatego bezpieczniejszym rozwiązaniem jest policja, która zanotuje wszelkie niezbędne informacje, o których uczestnik mógłby zapomnieć lub po prostu nie wiedzieć, że są istotne.

Po przyjeździe jednostki na miejsce powinniśmy uzyskać podstawowe dane. Będą to informacje niezbędne do sprawnego rozliczenia szkody, a więc numer polisy, nazwa zakładu ubezpieczeń sprawcy, dane pojazdu (marka, model, numer rejestracyjny).

Bez powyższych informacji szybkie rozliczenie roszczenia będzie utrudnione.
Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Osoba trzecia - każda osoba (fizyczna lub prawna) ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.