X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 36 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Komu przysługuje samochód zastępczy

2012-11-19 13:14 poniedziałek
Super Hiper Fast Car
W Polsce na drogach porusza się blisko 30 mln zarejestrowanych pojazdów. Auto nie jest już luksusem, lecz rzeczą niezbędną do normalnego funkcjonowania. Zatem w przypadku szkody warto wiedzieć jak postępować, aby uniknąć dodatkowych kosztów i cieszyć się możliwością korzystania z samochodu zastępczego.

W momencie powstania uszkodzenia, ubezpieczyciel sprawcy zgodnie z art. 363. kc zobowiązany jest do naprawy szkody. Zgodnie z wytycznymi Polskiej Izby Ubezpieczeń i Komisji Nadzoru Finansowego firma ubezpieczeniowa zobowiązana jest do pokrycia kosztów naprawy pojazdu, a także innych związanych bezpośrednio ze szkodą tj.: parkowanie pojazdu, holowanie, a także auto zastępcze.

Kiedy możemy wynająć pojazd na koszt sprawcy

Z obowiązkowego ubezpieczenia OC roszczenie z tytułu zwrotu kosztów korzystania z pojazdu zastępczego jest zasadne w momencie, gdy:
  • Poszkodowany w związku ze zdarzeniem nie może użytkować samochodu w takim samym zakresie jakby szkody nie było.
  • Poniesione zostały wydatki, które były celowe i niezbędne do korzystania z pojazdu w takim samym zakresie, w jakim poszkodowany korzystałby z auta, gdyby nie uległ uszkodzeniu.
  • Jako osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, roszczący nie mógł zaspokoić swoich potrzeb związanych z poruszaniem się pojazdem mechanicznym.
Ubezpieczyciel może zakwestionować zasadność wynajmu, informując, że poszkodowany mógł korzystać ze środków komunikacji miejskiej. Dlaczego jednak mamy korzystać z tramwaju, autobusu itp. jeśli na co dzień poruszamy się bardziej komfortowych warunkach – własnym samochodem. Skoro nie jesteśmy sprawcą wypadku nie jest zasadne zaniżanie dotychczasowego komfortu życia.

Niemniej to nie zwalnia z obowiązku minimalizowania kosztów likwidacji szkody, a także należy w odpowiedni sposób udokumentować zasadność wynajmu pojazdu. Może być to chociażby, krótkie pismo informujące, że np.: codziennie dojeżdżamy autem do pracy, odbieramy dzieci ze szkoły itp.

Towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do weryfikacji przedstawionych przez nas informacji – może sprawdzić czy rzeczywiście dojeżdżamy pojazdem do pracy, gdzie pracujemy i jaka jest odległość od pracy do domu, szkoły, w których uczą się dzieci.
Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Aktywa netto funduszu - suma składek wpłacanych przez ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.