X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 48 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Komu zniżki, komu zwyżki za ubezpieczenie samochodu

2012-05-22 11:22 wtorek
ubezpieczenie samochodu - polisa OC i AC
Obecna na polskim rynku od stycznia bieżącego roku Proama wprowadziła w ubezpieczeniach komunikacyjnych małe zamieszanie, proponując bezszkodowym kierowcom aż 70% zniżki na polisę OC i AC. Skąd poruszenie? Ponieważ dotąd towarzystwa nagradzały jazdę bez wypadku maksymalnie 60-procentowym rabatem od regularnej ceny ubezpieczenia.

Zniżki i zwyżki wpisane są w system bonus/malus, pomocny ubezpieczycielom przy ustalaniu wysokości składki za polisę dla poszczególnych kierowców. Każdy z ubezpieczycieli korzysta z własnej tabeli zniżek i zwyżek, która podzielona jest na klasy. Towarzystwa przyglądają się dokonaniom ubezpieczonych za kółkiem przez każde 12 miesięcy, które stanowią okres rozliczeniowy. Liczy się go od dnia zawarcia lub przedłużenia umowy ubezpieczenia.

Klasa w górę, klasa w dół

Jazda bez wypadku, czy nawet stłuczki oznacza, że towarzystwo może przesunąć nas o klasę w dół, co przekłada się na cenę polisy za kolejny rok. Maksymalnie przewiduje się udzielenie kierowcy aż 60% rabatu. Każda nieostrożność za kółkiem oznacza przesunięcie o klasę wyżej, a notoryczni sprawcy wypadków mogą w kolejnych latach zapłacić nawet 160% regularnej ceny polisy. Oczywiście każdy następny rok bezszkodowej jazdy oznacza systematyczne wypracowywanie zniżek.

Aż do 1 stycznia 2004 roku, kiedy zaczęła obowiązywać znowelizowana ustawa o Ubezpieczeniach obowiązkowych, towarzystwa były zobligowane do stosowania takich właśnie stawek zniżek (maksymalnie 60%) i zwyżek (maksymalnie 160%). Nowelizacja pozwoliła dowolnie regulować tę kwestię, ale – zapewne dla wygody i z przyzwyczajenia – towarzystwa pozostały przy dotychczasowych ustaleniach.

Wreszcie na rynku pojawiła się francuska Proama, która wprowadziła w tym zakresie istotną zmianę, proponując bezszkodowym kierowcom zniżkę na poziomie 70% zarówno za OC, jak i AC, uzasadniając decyzję m.in. stosowaniem z powodzeniem podobnych rozwiązań w Niemczech czy Wielkiej Brytanii.

– Jest to stały element naszej oferty, wyróżniający nas na rynku, a nie okresowa promocja – mówi Justyna Szafraniec, Rzecznik Prasowy Proama. – Zniżki w takiej wysokości nie udzielamy wszystkim kierowcom, ale tylko tym, którzy mają minimum 55% zniżki bonus/malus oraz nie mieli szkody w ciągu ostatnich 12. miesięcy. Co więcej bardzo dokładnie szacujemy ryzyko każdego klienta, biorąc pod uwagę szereg czynników. Nie chcemy, by nasi klienci płacili za innych. Jeżdżący bezpiecznie kierowcy mogą płacić mniej, a nam nadal się to opłaca.

Kierowcy bezpieczni i bezpieczniejsi

Trudno nie zgodzić się z opinią, że zdecydowanie jest to oferta dla kierowców, którzy mogą pochwalić się czystą historią ubezpieczeniową. Bonus/malus powiększony o 10% oznacza obniżenie ceny składki za polisę OC i AC w Proamie aż o 25%. – W Polsce ok. 60% osób ubezpieczających się w zakresie AC komunikacyjnego korzysta z maksymalnej zniżki bonus/malus 60% – mówi Robert Sokołowski. – Te osoby powodują zaledwie 48% wypadków.

Ale inne towarzystwa nie pozostają w tyle z atrakcyjnymi finansowo ofertami. Link4 za kupno polisy przez internet obniża jej koszt o dodatkowe 10%. AXA Direct bezszkodowym kierowcom proponuje dodatkowo 30% zniżki. Warta natomiast 25%.
Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Franszyza redukcyjna - zastrzeżona w warunkach ubezpieczenia kwota, ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.