X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Kto kupi najtańsze OC w 2017 roku?

2017-02-20 14:50 poniedziałek
najtańsze OC
Właściciele samochodów płacą obecnie ok. 59% drożej za najtańsze OC, niż w roku ubiegłym. Kto z nich w styczniu 2017 zapłacił za ubezpieczenie najwięcej, a kto mógł zaoszczędzić nawet kilkaset złotych? 

Wieloletnia wojna cenowa, zmiany prawne (np. wytyczne KNF, podatek bankowy) i rosnące koszty likwidacji szkód to główne powody podwyżek na rynku OC. Obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe dokładniej analizują ryzyko wynikające z profilu kierowcy oraz parametrów samochodu i adekwatnie do niego naliczają składkę. Nie wszyscy właściciele aut muszą jednak obawiać się wzrostu cen w takim samym wymiarze. Sprawdź ofertę polis OC


Rodzaj auta a tanie OC w 2017 roku

Na cenę polisy w dużej mierze wpływają informacje dotyczące ubezpieczanego samochodu. O dwóch najważniejszych czynnikach warto pamiętać już na etapie zakupu auta.

  • Pojemność silnika– samochody z większą pojemnością silnika mogą rozwijać duże prędkości, co zwiększa ryzyko wypadkowe i wpływa na wielkość szkody. OC dla takich aut jest droższe.
    Przykład:40-letni właściciel Opla Astry z 2004 r. z silnikiem 1,2, zapłacił za najtańsze OC w 2017 roku 490 zł (w styczniu). Gdyby samochód został wyposażony w silnik o pojemności 2,0, polisa byłaby droższa o ok. 100 zł.
  • Rodzaj i marka pojazdu– najdroższe OC wyliczane jest dla dużych i sportowych aut. Na najniższą cenę mogą liczyć właściciele miejskich, kompaktowych samochodów. Istotny wpływ na wysokość składki ma także marka pojazdu. Według danych rankomat.pl,  najwyższe stawki za najtańsze OC w styczniu 2017 r. płacili właściciele BMW (ok. 1000 zł). Posiadacze samochodów marki Fiat otrzymywali oferty ubezpieczenia tańsze o ok. 300 zł.

ceny OC


Miejsce zamieszkania ważniejsze niż zameldowanie

Zamieszkanie i użytkowanie samochodu w małej miejscowości obniża koszt ubezpieczenia, nawet jeśli właściciel zameldowany jest w dużym mieście. Deklaracja we wniosku polisowym wyłącznie miejsca zameldowania może nas kosztować nawet kilkaset złotych. W 2017 r. najtańsze OC we Wrocławiu było o 42% droższe niż w małym mieście, w tym samym województwie (styczeń: średnia cena we Wrocławiu - 1089 zł, średnia cena w mieście Wleń - 769 zł).

Właściciele pojazdów zarejestrowanych w Warszawie płacili za najtańsze OC ok. 969 zł. W tym samym czasie mieszkańcy jednego z najmniejszych miast woj. mazowieckiego otrzymywali propozycje o ponad 300 złotych tańsze (Wyśmierzyce - 650 zł)*.

OC w polskich miastach


Dodatkowe pytania przed zakupem OC - ile kosztuje szczera odpowiedź?

- Dodatkowe pytania zadawane przez ubezpieczycieli również wpływają na cenę OC – mówi Magdalena Drozd, specjalista ds. ubezpieczeń rankomat.pl – Na przykład stan cywilny lub posiadanie dzieci jest dla ubezpieczyciela wskaźnikiem bezpiecznego zachowania kierowcy na drodze. 

Z danych dostarczonych przez internetową porównywarkę OC rankomat.pl wynika, że:
  • młodzi (25 lat), żonaci mężczyźni, otrzymywali w styczniu średnio o 240 złotych tańsze oferty najtańszego OC w porównaniu z kawalerami w tym samym wieku (odpowiednio 1079 zł i 1321 zł);
  • 37-letnie mężatki posiadające dwójkę dzieci, płaciły za OC 260 zł mniej niż bezdzietne kobiety  w tym samym wieku (403 zł i 647 zł)*.
Nie bez znaczenia jest zawód, który wykonuje właściciel auta. Na najniższą składkę mogą liczyć kierowcy zawodowi. Na początku roku 2017 r. płacili oni średnio za najtańsze OC 728 zł, czyli o 50 zł taniej od pracowników biurowych i o 150 złotych od osób bezrobotnych.


Tanie OC w 2017 bardziej "osobiste"

Pomimo podwyżek na rynku OC, ubezpieczyciele wciąż pozyskują klientów głównie za pomocą konkurencyjnej ceny. Zakres ubezpieczenia OC w każdym towarzystwie jest taki sam (więcej o tanim OC na stronie https://rankomat.pl/tanie-oc), więc cena to wciąż podstawowy „czynnik przetargowy”. W 2017 roku tanie OC jest jednak przeznaczone dla wybranych grup kierowców. Dlatego warto porównać oferty wielu ubezpieczycieli, by znaleźć tę najbardziej korzystną.


Podsumowanie

W obliczu wysokich cen OC, warto świadomie wybierać nie tylko ubezpieczyciela, ale także samochód. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku możemy liczyć na spore oszczędności. Pamiętajmy, że długoletnia historia bezszkodowej jazdy ma znaczenie, ale równocześnie inny czynnik, może wpłynąć na cenę polisy. Dlatego najlepiej porównywać oferty wielu towarzystw i szukać tych, które są w stanie zaoferować w 2017 roku najtańsze OC.

* źródło danych rankomat.pl - mediana najniższych cen OC na podstawie kalkulacji użytkowników porównywarki przeprowadzonych w styczniu 2017 r.

Advertisement
 

Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Uprzednio występująca choroba - nawracające, przedłużające się lub przewlekłe ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.