X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 14 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Na wakacje - przygotuj pojazd i podróżników do drogi!

2014-07-14 13:49 poniedziałek
Maciej Lichoński

Teraz pora na przygotowanie się uczestników podróży!

OBOWIĄZKOWO: wyrabiamy w NFZ (można przez Internet) Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta ta jest ważna 6 miesięcy i działa na terenie Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Lichtensteinu.

W zakresie opieki zdrowotnej posiadacz karty EKUZ powinien być traktowany tak samo, jak obywatele danego kraju. Niestety nie we wszystkich krajach zakres opieki zdrowotnej w ramach powszechnego ubezpieczenia społecznego jest taki sam, jak w Polsce, dlatego zalecam wszystkim - i sam to zawsze robię - wykupienie prywatnie tzw. ubezpieczenia podróżnego.

Można zrobić to bez wychodzenia z domu korzystając ze stron internetowych towarzystw ubezpieczeniowych i nie tylko. Można się ubezpieczyć od kosztów leczenia do wysokości kilkuset tysięcy złotych, w tym od leczenia tak zwanych chorób przewlekłych, od Odpowiedzialności Cywilnej (gdy na przykład w hotelu stłuczemy wielkie lustro w łazience lub nasze dziecko rowerkiem zarysuje Mercedesa na parkingu), ubezpieczyć bagaż, sprzęt sportowy czy też doubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków. Należy zawsze dokładnie przeczytać zakres takiego ubezpieczenia, aby uniknąć niespodzianek.

Największa zaleta?

W razie wypadku/choroby dzwonimy pod podany na karcie ubezpieczenia numer kontaktowy podając swoje dane, numer polisy i gdzie się dokładnie znajdujemy, a ubezpieczyciel przejmuje dalszą opiekę nad nami, łącznie z przywiezieniem do miejsca zamieszkania, jeżeli nasz samochód uległ zniszczeniu, bądź nasz stan (np. złamania po wypadku na nartach wodnych) nie pozwala na transport do domu w inny sposób, niż ambulansem. Jeżeli to my byliśmy tą połamaną ofiarą, samochód jest sprawny, ale tylko my mamy prawo jazdy, wtedy ubezpieczyciel dostarczy na miejsce wypadku kierowcę, który przywiezie pozostałą część rodziny samochodem.

Zakres ubezpieczeń wyjazdowych (tak zwanych turystycznych) jest olbrzymi i sami możemy sobie wybrać to, co nas interesuje i za jakie ryzyka jesteśmy w stanie i chcemy zapłacić składkę.

Zakres przykładowego ubezpieczenia może obejmować:

1. Ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance

Jeśli Klient, przebywając poza granicami kraju, ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi lub nagle zachoruje, firma ubezpieczeniowa pokryje koszty z tytułu:
 • wizyt lekarskich,
 • zabiegów ambulatoryjnych,
 • badań np. krwi, RTG, EKG, USG,
 • pobytu i leczenia w szpitalu,
 • leczenia stomatologicznego w razie ostrych stanów zapalnych i bólowych,
 • transportu do placówki medycznej,
 • naprawy lub zakupu okularów i protez,
 • akcji poszukiwawczej w górach i na morzu, prowadzonej przez wyspecjalizowane jednostki.

2. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)

Gdy podczas podróży Klient wyrządzi osobie trzeciej szkodę na ciele lub w mieniu i będzie zobowiązany do jej naprawienia, firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dotyczy m.in. takich zdarzeń jak:
 • uszkodzenie mienia hotelowego,
 • pogryzienie przechodnia przez psa Klienta,
 • zniszczenie mienia przez dzieci Klienta,
 • uszczerbek na zdrowiu spowodowany przez Klienta innej osobie.

Jeśli osoba poszkodowana przez Klienta będzie dochodzić odszkodowania przed sądem cywilnym, z polisy zostaną pokryte niezbędne koszty obrony.

3. Ubezpieczenie bagażu podróżnego

Ochroną ubezpieczeniową objęty jest bagaż, który znajduje się pod bezpośrednią opieką Klienta podczas podróży oraz bagaż, który:
 • powierzył zawodowemu przewoźnikowi,
 • oddał do przechowalni,
 • pozostawił w zamkniętym pomieszczeniu,
 • przechowywany jest w luku bagażowym.
4. Ubezpieczenie sprzętu sportowego

Firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie, jeśli ubezpieczony sprzęt sportowy został utracony, uległ uszkodzeniu lub zniszczeniu na skutek wystąpienia zdarzeń losowych, takich jak: pożar, uderzenie pioruna, wybuch, upadek statku powietrznego, silny wiatr, deszcz nawalny, grad, powódź, tsunami, trzęsienie ziemi, wybuch wulkanu, kradzież z włamaniem, rozbój, wypadek lub katastrofa środka komunikacji, nagłe zachorowanie lub nieszczęśliwy wypadek, utrata uszkodzenie lub zniszczenie sprzętu sportowego podczas uprawiania sportów, jeśli ten fakt nastąpił na skutek nieszczęśliwego wypadku.

5. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)

Firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie w przypadku gdy podczas podróży Klient ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi, polegającemu na uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia i powodującemu trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć.

Mogę powiedzieć z czystym sumieniem, że wszyscy moi klienci, którzy mieli wykupione takie ubezpieczenie i musieli z niego skorzystać, już do końca życia oni i ich znajomi, zawsze będą je wykupywać przed wszystkimi wyjazdami zagranicznymi. 
Przy częstych wyjazdach (opłaca się to powyżej 3 wyjazdów w roku lub przy dłuższym pobycie) można też wykupić takie ubezpieczenie na cały rok, przy czym nie jest ograniczona liczba wyjazdów i wjazdów do Polski.

Osobą Ubezpieczoną może być każdy, kto wyjeżdża za granicę lub przebywa tam na stałe, zarówno w celach prywatnych jak i zarobkowych. 

Podsumujmy: pojazd jest już gotowy do drogi, mamy EKUZ oraz wykupiliśmy prywatne ubezpieczenie podróżne. Do skompletowania pozostała podręczna apteczka. Oczywiście zabrać należy ze sobą niezbędny zapas leków na okres wyjazdu oraz duży komplet plastrów i środków opatrunkowych i dezynfekcyjnych (zwłaszcza jeżeli jadą z nami dzieci), żel do dezynfekcji rąk (przydatny właściwie non stop dla wszystkich - będziemy wszak poza domem), przyrząd do wyciągania kleszczy oraz ssawka do wyciągania jadu - komarów, pszczół, żmij, a nawet skorpionów (wszystko dostępne w aptekach i osobiście przeze mnie wypróbowane). Jeżeli dzieci źle znoszą podróż należy podać środki zapobiegające chorobie lokomocyjnej (niezależnie od właściwej diety, komfortu podczas jazdy, częstych postojów, itp.).

W dzisiejszych czasach nie musimy już zabierać w podróż stert kanapek (które w upale się psują) czy termosów z kawą (chociaż ja zawsze mam jeden, pełen). I w Polsce i w całej Europie bogata sieć zajazdów zapewnia doskonałą kuchnię i chwilę relaksu, a kawa na niektórych stacjach benzynowych dorównuje smakiem serwowanym w najdroższych kawiarniach. Za to wodę powinniśmy kupować podczas każdego postoju na stacji benzynowej czy sklepie z lodówką. Będzie smaczna, orzeźwiająca i zdrowa. 

Nie śpieszmy się podczas podróży. Tak ją zaplanujmy, aby zarówno dla nas, jak i dla naszych pasażerów była elementem wypoczynku i ciekawych doznań, a nie męczarnią i stresem. Dlatego nie należy bagatelizować konieczności robienia przerw w podróży. Jeżeli dobrze je zaplanujemy i nie ograniczymy do 15 minut postoju na przydrożnym parkingu, ale raczej wykorzystamy do zwiedzenia interesującej lub zabytkowej pobliskiej miejscowości, znacznie wzbogacimy doznania poznawcze wynikające z wymarzonej podróży.

Mam nadzieję, że ta garść informacji ułatwi Państwu przygotowania do wyjazdu. Życzę szczęśliwej podróży i niezapomnianych wrażeń.

Maciej Lichoński 

Skontaktuj się z Autorem, który może zostać również Twoim doradcą ubezpieczeniowym, przez stronę: Ubezpieczenia na życie 
Zobacz także
« powrót do działu: Porady eksperta
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
 • VOLKSWAGEN PASSAT
 • VOLKSWAGEN GOLF
 • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Weksel in blanco - to weksel, który nie jest ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.