X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 10 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Najczęstsze problemy związane z likwidacją szkód komunikacyjnych i skuteczne sposoby ich uniknięcia

2012-03-27 10:36 wtorek
Zgłoszenie szkody komunikacyjnej
Jeśli mamy taką możliwość do zgłoszenia szkody wysłanego drogą internetową dołączmy zeskanowany dowód rejestracyjny pojazdu, prawo jazdy kierowcy, a także polisę ubezpieczeniową – to z pewnością przyspieszy sam proces rejestracji zgłoszenia i tym samym dalszy proces likwidacji.

Ustawowy termin likwidacji szkody a praktyka

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, a także zgodnie z art. 817 Kodeksu Cywilnego zakład ubezpieczeń jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania w terminie 30 dni licząc od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie. Tymczasem w praktyce, często po zgłoszeniu szkody, kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym jest zdecydowanie trudniejszy niż, dla przykładu, w trakcie zawierania umowy ubezpieczenia.

Ubezpieczyciel zarejestrował szkodę, ale nie ustalił terminu oględzin, bądź też ustalił, ale w wyznaczonym terminie rzeczoznawca nie zgłosił się do nas. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym odbywa się jedynie za pośrednictwem infolinii, na którą albo bardzo ciężko jest się dodzwonić, albo rozmowa za każdym razem prowadzona jest z innym konsultantem, przez co jeszcze bardziej jesteśmy niepewni prawidłowego toku postępowania.

Niezależnie od tego, czy szkoda została zgłoszona z ubezpieczenia OC sprawcy czy z własnego ubezpieczenia autocasco, konieczność dokonania oględzin przez przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego jest bezdyskusyjna. W tym względzie zatem musimy uzbroić się w cierpliwość, ewentualnie upewniając, że kontakt podany w zgłoszeniu szkody został zarejestrowany prawidłowo i oczekiwać na organizację oględzin.

Jeżeli powstałe uszkodzenia nie ograniczają możliwości poruszania się pojazdu, możemy we własnym zakresie udać się do placówki zakładu ubezpieczeń i poprosić o wykonanie oględzin na miejscu.

W przypadku zgłoszenia szkody z polisy OC sprawcy pamiętajmy, że niezależnie od tego, czy uszkodzony pojazd był przez nas użytkowany do celów prowadzonej działalności gospodarczej, czy też do celów prywatnych, na czas naprawy pojazdu należy nam się auto zastępcze.

Świadczenie to może być również ujęte w zakresie ubezpieczenia autocasco. Sprawdźmy dokładnie zapisy polisy również w tym względzie. Skorzystanie z niego w dużym stopniu zniweluje negatywne konsekwencje związane z brakiem możliwości użytkowania pojazdu po szkodzie.

Wysokość odszkodowania a rzeczywiste koszty szkody

Zgłoszenie szkody, skompletowanie pełnej dokumentacji i oględziny dokonane przez przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego nie stanowią jedynych czynności podejmowanych w toku likwidacji szkody. Bardzo często najbardziej newralgiczne jest ustalenie wysokości należnego odszkodowania.
Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
 • 2016-04-20 15:36 środa ~Paula | [+] odpowiedz
  Mieli Państwo szkodę komunikacyjną,majątkową czy uszczerbek na zdrowiu w ostatnich latach likwidowaną z OC sprawcy? Jeżeli tak to należą się Państwu dodatkowe pieniądze, które dla Państwa odzyskam!!!... czytaj dalej »
 • 2015-09-15 14:56 wtorek ~Take Care Odszkodowania | [+] odpowiedz
  Czy Twoje odszkodowanie jest zbyt niskie? Czy nie masz ochoty sądzić się z ubezpieczycielem?? Możemy odkupić od Ciebie zaniżoną cześć odszkodowania i dopłacić Ci dodatkową gotówkę. Oferujemy najle... czytaj dalej »
 • PL
  2012-11-14 17:49 środa ~PL | [+] odpowiedz
  Bardzo prawdziwy tekst, 80% przedłużających się wypłat wynika z winy poszkodowanych, ponieważ zapominają dostarczyć dokumenty. Jeżeli chodzi o likwidację do 30 dni z OC owszem powinna być informacja, ... czytaj dalej »
Najczęściej kradzione
 • VOLKSWAGEN PASSAT
 • VOLKSWAGEN GOLF
 • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Dzień Wyceny - to dzień, w którym odbyła ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.