X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 36 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Naprawiamy auto po wypadku. Część 1: szkoda z AC

2012-10-29 12:22 poniedziałek
Likwidacja szkody z AC
Ubezpieczenie Autocasco daje nam różne możliwości naprawy pojazdu uszkodzonego na skutek poważniejszego wypadku czy nawet zwykłej stłuczki. W zależności od tego, na jaką opcję ubezpieczenia zdecydujemy się wykupując polisę, szkoda będzie kalkulowana w odmienny sposób.

Najważniejsza różnica to sposób rozliczenia. Przeprowadza się w je w formie bezgotówkowej, zwanej również opcją „warsztatową” lub gotówkowej, wówczas mówimy o opcji „kosztorysowej”. Zdecydowanie wygodniejsza jest oczywiście opcja naprawy pojazdu w serwisie. Ubezpieczyciel ustala bezpośrednio z zakładem naprawczym, który zazwyczaj należy do autoryzowanej przez niego sieci serwisowej, koszty i sposób naprawy pojazdu. Wszystko odbywa się bez naszego udziału.

Wariant warsztatowy

Warto jednak dopilnować, by zakład ubezpieczeń zaakceptował kalkulację naprawy przygotowaną przez serwis. Jeśli tak się stanie możemy być spokojni, że wystawiona faktura zostanie w całości pokryta przez ubezpieczyciela. Nierzadko zdarza się bowiem, że pomiędzy kalkulacją ubezpieczyciela i warsztatu występują rozbieżności, które powinny zostać zweryfikowane w trakcie wspólnych oględzin uszkodzonego auta.

Opcję warsztatową zazwyczaj wybierają posiadacze młodszych aut. Jest ona droższa od wariantu kosztorysowego, ale gwarantuje brak potrąceń amortyzacyjnych.

Naprawę wykonuje się w oparciu o:
  • normy czasowe operacji naprawczych, określone przez producenta pojazdu,
  • stawkę za 1 roboczogodzinę uśrednioną w oparciu o ceny stosowane przez inne zakłady naprawcze danej marki pojazdu,
  • ceny części i materiałów zawarte w systemach Audatex lub Eurotax.
Naprawa w wariancie serwisowym gwarantuje wygodniejszy i pewniejszy w pokryciu wszystkich kosztów sposób rozliczenia szkody ubezpieczeniowej.

Wariant kosztorysowy

Odmiennym sposobem ustalenia wysokości odszkodowania przez zakład ubezpieczeń jest wariant gotówkowy, rozliczany na podstawie kosztorysu. W tym przypadku ubezpieczyciel po przeprowadzeniu oględzin pojazdu sporządza kosztorys i wypłaca nam kwotę, która na nim widnieje. Oczywiście pod warunkiem, że zaakceptowaliśmy wysokość kosztów naprawy pojazdu, która bardzo często jest dodatkowo obniżana przez wprowadzenie amortyzacji części pojazdu lub potrącenia za jego wiek.
Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Inkaso - jest formą rozliczeń bezgotówkowych. Polega ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.