X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 36 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Naprawiamy auto po wypadku. Część 2: szkoda z OC

2012-11-05 10:28 poniedziałek
Likwidacja szkody komunikacyjnej z OC sprawcy
Suma gwarancyjna, a więc górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela w ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej dla szkód w mieniu to 1 mln euro. Ryzyko, że suma ta nie wystarczy na pokrycie wszelkich rzeczowych kosztów szkody jest minimalne. Choć nawet gdyby naprawienie szkody przewyższało tę kwotę, to sprawca jest zobligowany do pokrycia wyższych kosztów z własnej kieszeni.

Zgodnie z zapisem w Kodeksie Cywilnym „naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono”. W przypadku zgłoszenia szkody komunikacyjnej z odpowiedzialności cywilnej sprawcy mamy więc pełne prawo roszczenia zwrotu wszystkich poniesionych przez nas w związku z wypadkiem kosztów.

Jaki sposób rozliczenia szkody z OC?

Przede wszystkim zazwyczaj chcemy po prostu naprawić nasz samochód. Ale, podobnie jak w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych AC, stajemy przed wyborem formy rozliczenia szkody – „bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej” (art. 363 § 1 Kodeksu Cywilnego) – zatem w formie rozliczenia gotówkowego lub bezgotówkowego.

Ubezpieczyciel nie może wymagać od nas naprawy pojazdu i przedstawiania za nią faktur bądź rachunków, w ten sposób uzależniając wysokość odszkodowania. To my, jako poszkodowani decydujemy, w jaki sposób i czy w ogóle będziemy dokonywali naprawy auta. Ubezpieczyciel jest natomiast zobligowany do pokrycia wszelkich poniesionych przez nas wydatków, oczywiście ekonomicznie uzasadnionych i będących normalnym następstwem szkody.

Jeśli decydujemy się na rozliczenie gotówkowe zakład ubezpieczeń wypłaca nam kwotę zgodną z kosztorysem naprawy, wykonanym przez towarzystwo ubezpieczeniowe. W przypadku rozliczenia bezgotówkowego odstawiamy auto do warsztatu, a rozliczenie kosztów naprawy odbywa się pomiędzy zakładem naprawczym a ubezpieczycielem.

Wysokość szkody – ekonomicznie uzasadniona

Pamiętajmy jednak, że naprawienie szkody nie może doprowadzić do wzbogacenia poszkodowanego. Z drugiej strony nie mamy również prawnego obowiązku naprawy pojazdu przy zastosowaniu jak najniższych kosztów.
Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Stałe elementy mieszkania - W ubezpieczeniach mieszkaniowych elementy zamontowane ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.