X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj forum poleć artykuł znajomemu A A A

Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego - o czym pamiętać?

2021-04-09 14:32 piątek
Policja sprawdzi OC przez telefon
Każdy pojazd, aby został dopuszczony do ruchu, musi spełniać określone normy regulowane przepisami prawa. Są one dość restrykcyjne, a za ich nieprzestrzeganie grożą poważne konsekwencje karne i finansowe. Zgodnie z ustawą samochód powinien być wyposażony w odpowiednie elementy, aby nie stwarzał zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Wyjaśniamy, jakie akcesoria muszą obowiązkowo znaleźć się w aucie.

Wyposażenie pojazdu zapewnione przez producenta

Przepisy prawa nakazują, że każdy samochód zanim zostanie dopuszczony do ruchu, musi spełniać określone standardy bezpieczeństwa. Auto po zejściu z linii produkcyjnej nie trafia więc od razu do sprzedaży, gdyż wcześniej jest poddawane obowiązkowym testom. Dopiero po uzyskaniu pozytywnych wyników badania technicznego jest wydawane świadectwo homologacji. Dokument ten upoważnia do wprowadzenia pojazdu na rynek oraz jego zarejestrowania. Aby samochód pomyślnie przeszedł proces homologacji, producent musi zadbać o to, aby wyposażenie i konstrukcja pojazdu spełniła wymagane normy bezpieczeństwa.
Obowiązkiem właściciela pojazdu jest natomiast utrzymanie go w stanie, który nie stwarza zagrożenia na drodze. Jest to kontrolowane podczas corocznych, obowiązkowych badań technicznych. Żeby otrzymać pozytywny wynik, samochód:
 • nie może stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu,
 • musi być wyposażony w elementy, dzięki którym będzie dobrze widoczny,
 • nie może przekraczać określonych norm emisji spalin ani powodować zakłóceń radioelektrycznych,
 • musi zapewniać kierowcy odpowiednie pole widzenia,
 • nie może zakłócać porządku publicznego przez nadmierny hałas,
 • nie może powodować uszkodzeń nawierzchni drogi.
Jeżeli auto nie spełnia powyższych warunków, nie przejdzie pomyślnie badania technicznego. Ponadto podczas ewentualnej kontroli drogowej funkcjonariusz może zatrzymać dowód rejestracyjny i uniemożliwić dalszą jazdę autem. Za poruszanie się niesprawnym pojazdem, który nie został dopuszczony do ruchu i nie ma ważnych badań technicznych grozi wysoki mandat.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Zadaniem właściciela pojazdu jest dbanie o jego stan techniczny i stawianie cię na coroczne kontrole na stacji diagnostycznej. Na kierowcy spoczywa także obowiązek wyposażenia samochodu w obowiązkowe elementy. Przepisy wymagają, że auto musi posiadać:
 • gaśnicę – dopuszczalny jest typ BC, pozwalający na ugaszenie płynów i gazów lub ABC, służący dodatkowo do tłumienia pożaru ciał stałych. Ponadto gaśnica musi mieć pojemność nie mniejszą niż 1 kg i co roku przechodzić badania techniczne. Należy również pamiętać, aby była umieszczona w łatwo dostępnym miejscu,
 • tablice rejestracyjne – musi być prawidłowo zamontowana, czytelna i dobrze widoczna. Kierowca powinien więc zadbać o jej odpowiednie oświetlenie i utrzymanie w czystości, w przeciwnym razie naraża się na mandat karny,
 • trójkąt ostrzegawczy – aby spełniał wymagane normy, musi posiadać homologację oraz odpowiednie certyfikaty. Należy również zwrócić uwagę na to, aby trójkąt miał stabilną konstrukcję, łatwo się rozkładał i był wyposażony w odblaski,
 • ubezpieczenie OC – każdy zarejestrowany pojazd musi być objęty co najmniej podstawowym zakresem ochrony odpowiedzialności cywilnej. Zgodnie z aktualnymi przepisami nie jest wymagane wożenie w aucie papierowej wersji potwierdzenia ważności polisy. Podczas kontroli funkcjonariusz sprawdzi jej aktualność w bazie elektronicznej.
Oprócz ubezpieczenia OC, kierowca nie musi również mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy. Dokumenty muszą być jednak ważne, gdyż w razie zatrzymania przez policję, ich stan zostanie zweryfikowany w systemie CEPiK.

Dodatkowe wyposażenie samochodu

Mimo że przepisy tego nie wymagają, warto zaopatrzyć się w komplet dodatkowych akcesoriów. Przydadzą się one podczas nieoczekiwanej awarii lub zdarzenia na drodze, w którym konieczne będzie udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym. Dodatkowe wyposażenie powinno uwzględniać apteczkę, podstawowe narzędzia oraz części zamienne. Taki przykładowy zestaw może się składać z:
 • apteczki,
 • kamizelki odblaskowej,
 • koła dojazdowego lub zestawu naprawczego o opon,
 • lewarka,
 • linki holowniczej,
 • kabli rozruchowych,
 • podręcznych narzędzi warsztatowych,
 • zapasu żarówek.
Podczas kompletowania apteczki warto zadbać, aby znalazły się w niej podstawowe akcesoria do pierwszej pomocy. Zaliczają się do nich bandaże, rękawiczki ochronne, opatrunki i koc termoizolacyjny. Jednocześnie należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującym prawem, odstąpienie od udzielenia pomocy poszkodowanym w wypadku jest karalne.

Co grozi za brak obowiązkowego wyposażenia?

Kierowca, który prowadzi auto bez wymaganego wyposażenia, naraża się na otrzymanie mandatu. Wysokość opłaty karnej zależy od rodzaju przewinienia i jest określona w taryfikatorze. Stawki mogą sięgać nawet do 500 zł za brak gaśnicy lub trójkąta ostrzegawczego. Jeżeli auto nie ma ważnego ubezpieczenia, możesz się spodziewać kary finansowej nałożonej przez UFG. W przypadku samochodu osobowego maksymalna wysokość opłaty wynosi 5600 zł.
Zobacz także
« powrót do działu: Przegląd ubezpieczeń
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
 • VOLKSWAGEN PASSAT
 • VOLKSWAGEN GOLF
 • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Czas trwania umowy - może być nieokreślony lub określony ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.