X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 36 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

OC komunikacyjne - o czym warto wiedzieć?

2014-03-11 11:10 wtorek
awaria na drodze
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest jednym z ubezpieczeń obowiązkowych. Zasady zawierania i wykonywania umowy uregulowane są w Ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.  Dziś piszemy o kwestiach, o których warto pamiętać w związku z ubezpieczeniem komunikacyjnym.

Ostatnia zmiana przepisów nowelizująca ustawę weszła w życie 11 lutego 2012 r. Ustawa, oprócz regulacji odnoszących się do obowiązków ubezpieczeniowych posiadaczy pojazdów mechanicznych, reguluje także kwestie związane z ubezpieczeniem OC rolników oraz budynków rolniczych. 

Jednakowe warunki dla wszystkich

Zakres ochrony ubezpieczeniowej, wysokość sum ubezpieczenia, okres ubezpieczenia oraz sytuacje braku odpowiedzialności ubezpieczyciela są określone w Ustawie. W związku z tym, że ustawa jest jedna, każde towarzystwo ubezpieczeniowe zawiera umowy na tych samych warunkach. Zatem niezależnie od tego czy polisę wykupimy w Ergo Hestii, PZU czy też Liberty Direct – u każdego ubezpieczyciela będziemy mieli ten sam zakres ochrony. Inna będzie natomiast składka – taryfy oraz wysokość składek ubezpieczeniowych za ubezpieczenia obowiązkowe ustala zakład ubezpieczeń.

Ważne: Ubezpieczyciel, który posiada zezwolenie na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej w grupie obejmującej obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne oraz w zakresie swojej działalności zawiera takie umowy ubezpieczenia, nie może odmówić zawarcia OC.

Uwaga na wyłączenia

Mimo tego, że ubezpieczenie OC regulowane jest odgórnie, tak jak większość produktów ubezpieczeniowych, posiada katalog wyłączeń. Nie w każdej sytuacji i nie za każde zdarzenie zakład ubezpieczeń będzie ponosił odpowiedzialność. W przypadku, kiedy kierujący wyrządził szkodę w postaci zniszczenia lub uszkodzenia mienia posiadacza pojazdu lub posiadacz pojazdu, którym szkoda została wyrządzona jest jednocześnie posiadaczem pojazdu, w którym powstała szkoda, zakład ubezpieczeń nie będzie ponosił odpowiedzialności. Dodatkowo nie są objęte ochroną:
  • szkody w przewożonych za opłatą ładunkach, przesyłkach lub bagażu, chyba że odpowiedzialność za szkodę ponosi posiadacz pojazdu innego niż pojazd przewożący te przedmioty,
  • utrata gotówki, biżuterii, papierów wartościowych, dokumentów, zbiorów filatelistycznych, numizmatycznych i podobnych,
  • szkody polegające na zanieczyszczeniu lub skażeniu środowiska.

O tych wyłączeniach mówi Ustawa. Zakład ubezpieczeń nie może zastrzec dodatkowych warunków ograniczenia ochrony ubezpieczeniowej. Innym zastrzeżeniem jest możliwość dochodzenia przez Ubezpieczyciela oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia odszkodowania. Będzie to możliwe w przypadku, kiedy kierujący:
  • wyrządził szkodę umyślnie, w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości albo po użyciu środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych,
  • wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa,
  • nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem,
  • zbiegł z miejsca zdarzenia.

Suma ubezpieczenia

Ustawa określa wysokość górnej granicy odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. W przypadku szkód na osobie jest to 5 000 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, w przypadku szkód w mieniu – 1 000 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia. Co więcej, ubezpieczeniem będzie objęta odpowiedzialność cywilna każdej osoby kierującej pojazdem, która w związku z ruchem tego pojazdu wyrządziła szkodę na mieniu lub osobie trzeciej. Szkoda związana z ruchem pojazdu to również szkoda powstała w trakcie lub w związku z wsiadaniem lub wysiadaniem z pojazdu mechanicznego, bezpośrednim jego załadowywaniem lub rozładowywaniem, zatrzymaniem lub postojem.

Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Kwota wykupu - Kwota wykupu – kwota, którą ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.