X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 6 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Od stycznia bez podwójnego OC

2011-09-20 13:01 wtorek
Podwójne OC
Kupno używanego samochodu wiąże się z ryzykiem, że nabędziemy pojazd uszkodzony, z ukrytymi wadami. Ale nawet jeśli za sprawą znajomego mechanika wyeliminujemy taką ewentualność, może się zdarzyć, że wraz z wymarzonymi czterema kółkami zafundujemy sobie konia trojańskiego. Przybiera niepozorną postać polisy OC poprzedniego właściciela i sprawia, że za obowiązujące kierowców ubezpieczenie płacimy podwójnie.

Kupując używane auto przejmujemy po jego poprzednim posiadaczu prawa i obowiązki, jakie wynikają z umowy obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Jeśli więc zdecydujemy się kupić nową polisę OC u innego ubezpieczyciela, a w ustawowym terminie 30. dni przed upływem okresu ochrony nie wypowiedzieliśmy dotychczasowej, przez kolejnych 12 miesięcy opłacać będziemy podwójną składkę.

Umowę łatwo zawrzeć, trudniej rozwiązać

Polisa OC jest bowiem przedłużana automatycznie, a na mocy wciąż jeszcze obowiązujących przepisów towarzystwo nie ma obowiązku informować nas o tym, że kończy się jej ważność.

Co bardziej roztargniony czy nieuważny kierowca właśnie kupionego używanego auta stawiany jest więc w mało komfortowej sytuacji związanej z kolejnymi wydatkami. Szacuje się, że przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy polskich kierowców nie chce, ale musi opłacać dwie polisy OC w różnych firmach ubezpieczeniowych.

Ubezpieczyciele deklarują wprawdzie, że w takich przypadkach rozpatrują wnioski o wypowiedzenie umowy ubezpieczenia. Ale najczęściej nieskutecznie. W praktyce wcale nie jest łatwo zrezygnować z polisy, a towarzystwa, na mocy prawa, skutecznie dochodzą swoich roszczeń. Składkę, mimo że już mamy inną polisę OC, musimy uregulować.

Nierzadko w pułapkę podwójnego ubezpieczenia wpadają kierowcy, którzy zamiast dostarczyć wypowiedzenie osobiście, wysłali je pocztą, więc docierało ono po ustawowym terminie. Większość towarzystw nie przewiduje także możliwości złożenia wypowiedzenia umowy za pośrednictwem agenta, który wcześniej sprzedał nam polisę.

Zmiany na lepsze

Ministerstwo Finansów dostrzegło wreszcie problem pułapki, w jaką wpadali najczęściej nabywcy używanych samochodów, a także kierowcy, którzy po prostu chcieli skorzystać z atrakcyjniejszej oferty innego ubezpieczyciela.

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych została przyjęta przez Sejm i czeka jeszcze tylko na podpis Prezydenta.
Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Suma ubezpieczenia - ustalona w umowie ubezpieczenia kwota ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.