X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 11 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Polisa na samochód nie musi być droga, wystarczy ją zmienić

2012-03-13 13:24 wtorek
Rosną ceny polis komunikacyjnych
Z rynkowych prognoz wynika, że ceny polis komunikacyjnych będą rosnąć. Wciąż trwa bowiem wojna cenowa między ubezpieczycielami, której koszty szacuje się na 1 mld zł. Tyle stanowią łączne straty towarzystw, które zaniżały składki, byle tylko pozyskać klientów.

Za te praktyki towarzystw przyszło zapłacić kierowcom. W porównaniu z III kwartałem 2010 roku w analogicznym okresie ubiegłego roku aż o 18 proc. wzrosły ceny autocasco, a o 11 proc. obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Tendencji wzrostowych raczej nic nie powstrzyma. A towarzystwa nieszczególnie troszczą się o lojalnych posiadaczy aut, którzy co roku właśnie u nich odnawiają umowę ubezpieczenia. Szacuje się, że jest ich aż 75 proc.

Nie ufamy ofertom specjalnym

Badania przeprowadzone przez instytut badawczy IPSOS dla Link4 wskazują, że ponad połowa kierowców, którzy ukończyli 24 lata mogłaby płacić mniej za ubezpieczenie swojego auta, gdyby zmieniła ubezpieczyciela. Dane IPSOS mówią o tym, że w takiej sytuacji jest aż 5 mln osób ubezpieczających swoje auto. Wśród 14 proc. osób, które skorzystały z nowej, tańszej oferty, aż 85 proc. przyznało, że decyzja podyktowana była przeglądem ofert rynkowych, które okazały się atrakcyjniejsze. Co więcej oprócz ceny, korzystniejsze były także warunki ubezpieczenia w przypadku polis autocasco (AC).

– Zmieniając ubezpieczyciela średnio można zaoszczędzić 345 zł, 252 na OC i 560 na pakiecie OC i AC – mówi Marcin Niewiadomski, członek zarządu Link4. – Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii na zlecenie międzynarodowej grupy ubezpieczeniowej RSA pokazują, że 52 proc. Brytyjczyków deklaruje, że co jakiś czas porównuje oferty różnych ubezpieczycieli w celu znalezienia najlepszej. Tymczasem w Polsce odsetek takich osób wynosi prawie 3 razy mniej – dodaje.

Jedną z przyczyn, dla których niechętnie zmieniamy ubezpieczyciela jest nieufność wobec ofert specjalnych. Kierowcy nauczyli się, że najważniejsze informacje pisane są drobnym drukiem. Potencjalne obostrzenia stawiane przez ubezpieczycieli umniejszają wartość takiej „promocyjnej polisy”.

Trudno jednak dziwić się obawom przed kupnem „kota w worku”, gdy chodzi o ubezpieczenie. Wciąż jeszcze słabo orientujemy się, jaki powinien być zakres ochrony ubezpieczeniowej, a także jakie są obowiązki ubezpieczonego i ubezpieczyciela.

Porównanie ofert może być korzystne

W dobie internetu porównanie ofert poszczególnych ubezpieczycieli jest bardzo proste i wbrew pozorom niezbyt czasochłonne. A może okazać się opłacalne. W interesie kierowców leży, przed zawarciem umowy ubezpieczenia, monitorowanie rynku pod tym kątem. Choćby po to, by jak 15 procent ubezpieczających swój samochód – co wynika z danych IPSOS – upewnić się, że najkorzystniejsza jest posiadania obecnie polisa.

Z drugiej strony aż 79 proc. badanych uważa, że porównując oferty towarzystw można znaleźć tańsze ubezpieczenie, a 31 proc. respondentów trafiło na oferty w podobnej cenie, ale z szerszym zakresem ochrony ubezpieczeniowej w pakiecie z autocasco.
Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Uprzednio występująca choroba - nawracające, przedłużające się lub przewlekłe ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.