X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 25 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Przyglądamy się ubezpieczeniom: direct Hestii pełen kruczków

2010-09-21 10:15 wtorek
Przyglądamy się ubezpieczeniom
Powiedzmy to jasno – młodzi kierowcy nie są najbardziej lubianą przez ubezpieczycieli grupą klientów. Ze względu na wiek i niewielkie doświadczenie za kółkiem, przypisuje się im dużą szkodowość, posądza o brawurową jazdę i lekkomyślne zachowania na drodze.

Nastawienie ubezpieczycieli do młodych kierowców przekłada się bardzo konkretnie na zwyżki cen polis komunikacyjnych. W ostatnim czasie ta polityka towarzystw wobec młodych kierowców jeszcze się zaostrzyła – Allianz zwiększył zwyżkę do 40% i podwyższył próg wiekowy, do którego zwyżki są naliczane – do 29 lat. Podobne ruchy obserwuje się np. w MTU.

W takiej sytuacji atrakcyjnie prezentuje się oferta, którą przygotowała Ergo Hestia – tylko dla młodych, bez zwyżek za wiek. Czy rzeczywiście ubezpieczenie You Can Drive jest godne polecenia?

Na pierwszy rzut oka You Can Drive wydaje się produktem idealnym dla młodych kierowców. Można by pomyśleć, że wreszcie choć jeden ubezpieczyciel nie nalicza zwyżek z tytułu wieku, czyli nie traktuje wszystkich kierowców z niewielkim stażem jako bardzo szkodowych. Ubezpieczenie dla młodych, ale rozsądnych, jeżdżących z rozwagą?

Sprawdźmy, ile może zapłacić za ubezpieczenie kierowca, który spełnia wszystkie wymagania niezbędne do zawarcia umowy i jakie warunki proponuje ubezpieczyciel za wskazane ceny.

Żeby skorzystać z oferty Hestii, należy spełnić kilka warunków, m. in.
  • posiadać nietuningowane auto;
  • mieć nie więcej niż 30 lat,
  • posiadać prawo jazdy od co najmniej 2 lat.
A więc jednak Hestia w swojej otwartości na świeżo upieczonych kierowców pozostawia sobie granice bezpieczeństwa – kierowca z minimum dwuletnim stażem ma już pewne doświadczenie za kółkiem.

Przykładowe kalkulacje przeprowadzono według poniższych danych.

Kierowca to 23-latek, posiadający prawo jazdy od 3 lat. Mieszka we Wrocławiu (kod pocztowy: 53-659). Planuje kupić swoje pierwsze ubezpieczenie komunikacyjne, niestety nie posiada żadnych zniżek na OC/ AC.

Jego samochód to Toyota Yaris 1,3 Luna z 2001 roku. Licznik wskazuje na 270 000 przejechanych kilometrów, a wartość auta szacuje się na 10 600 zł brutto.

Przedstawione w tabeli dane prezentują dwa warianty ubezpieczenia – korzystny pod względem zakresu ochrony ubezpieczeniowej i atrakcyjny cenowo, który może skusić niejednego młodego kierowcę.

Oferta OC+AC I wariant
najkorzystniejsze warunki
II wariant
korzystna cena
Ryzyko kradzieżowe Uwzględnione Ochrona nie obejmuje kradzieży auta
Udział własny w szkodach kradzieżowych 0% -
Udział własny w AC za szkody powstałe podczas nocnej jazdy w dni weekendowe 0% 20%
Udział własny w szkodach niekradzieżowych (tego udziału nie można znieść w analizowanym przypadku) minimum 15 % 25% (udział maksymalnie obniżający składkę)
Likwidacja szkód  Wariant serwisowy Wariant kosztorysowy
Cena 2 837 zł 1 949 zł
Dodatkowo NNW na sumę ubezpieczenia 15 000 zł + 75 zł + 75 zł
Razem OC+AC+NNW 2 912 zł 2 024 zł


Dla porównania np. PZU, które naliczy naszemu kierowcy 20% zwyżki z tytułu wieku, może zaoferować pakiet ubezpieczeń OC+AC+NNW za 2 944 zł. To tylko 32 zł więcej, niż w ofercie You Can Drive. Cenę pakietu PZU* wyliczono przy serwisowym wariancie likwidacji szkody i zniesionych udziałach własnych – także w szkodach niekradzieżowych – a to bardzo ważne w przypadku szkody, zwłaszcza dużej. Ergo Hestia bezwzględnie pomniejszy bowiem wypłacane naszemu kierowcy odszkodowanie o 15%.

Także oferta HDI, ubezpieczyciela, który naliczy naszemu kierowcy 50% zwyżki za wiek w OC i 30% w AC, wypada stosunkowo niewiele drożej, niż oferta You Can Driver – 3114 zł to cena za pełny pakiet polis komunikacyjnych OC+AC+NNW+Ass. Prezentowana cena również została wyliczona przy zniesionych udziałach własnych – a więc w sposób korzystny dla kierowcy w przypadku szkody.

Jak widać, pomimo zwyżek za wiek, naliczanych przez innych ubezpieczycieli, ceny ich polis nie różnią się drastycznie od tej oferowanej przez Hestię. Kolosalna jest za to różnica w cenie oraz zakresie ubezpieczenia samego You Can Drive w porównanych w tabeli wariantach.

W wariancie II, czyli najkorzystniejszym cenowo (2 024 zł), mogą pojawić się aż trzy udziały własne: za szkody powstałe podczas weekendowej jazdy nocnej, szkody niekradzieżowe oraz kradzieżowe (jeśli klient zdecyduje się na ubezpieczenie samochodu od ryzyka kradzieży). Kupując ubezpieczenie You Can Drive, należy pamiętać, że w przypadku szkody, do której doszło np. w niedzielę wieczorem, odszkodowanie może być pomniejszone nawet o 20%.

Warto przy tym wspomnieć, że według używanych przez ubezpieczyciela definicji, jazda nocna „obowiązuje w godzinach 22.00-05.00 w nocy z piątku na sobotę, z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek”.

Poza udziałami własnymi, kierowca musi się liczyć także z franszyzą – szkody, których naprawa wyniesie mniej niż 500 zł, należy pokryć z własnych środków. Dla młodych kierowców, którzy przeważnie jeżdżą kilkuletnimi samochodami średniej klasy**, taki zapis jest bardzo niekorzystny. Wiele drobnych napraw, o które nietrudno w pierwszych latach po  zdobyciu prawa jazdy (np. lakierowanie obtarć i zarysować, wymiana stłuczonej lampy itp.), nie przekroczy sumy ustalonej franszyzy. Kierowca będzie więc musiał pokrywać ich koszt z własnej kieszeni.

Ponadto Hestia zastrzega sobie prawo do obniżenia sumy odszkodowania o 20%, jeśli kierowca:

    * „przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 30 km/h,
    * naruszył zakaz wyprzedzania lub przekroczył podwójną linię ciągłą,
    * używał opon, w których zużycie bieżnika przekroczyło poziom zużycia dopuszczalnego przepisami prawa”.

Czy You Can Drive to rzeczywiście bezkonkurencyjna oferta dla młodych kierowców?

 

Olga Żarnowiecka

 * Cena ubezpieczenia w PZU uwzględnia także 25%zniżki „Nowe OC”. Suma ubezpieczenia NNW wynosi 10 tysięcy).

** Hestia zastrzega zresztą, że w ramach You Can Drive można ubezpieczyć pojazdy o wartości nieprzekraczającej 150 000 zł.

*** Kalkulacje wyliczono 20.09.2010 r.

Zobacz także
« powrót do działu: Przegląd ubezpieczeń
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Inkaso - jest formą rozliczeń bezgotówkowych. Polega ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.