X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 36 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Pułapki w umowach AC. Na co uważać przy zakupie autocasco?

2014-03-04 15:52 wtorek
wypadek komunikacyjny
Chcesz dobrze ubezpieczyć swój samochód przed ewentualnymi szkodami? Uważaj! W polisach autocasco kryje się wiele haczyków, dzięki którym firmy ubezpieczeniowe mogą pomniejszyć odszkodowanie lub wcale go nie wypłacić. Sprawdź na jakie aspekty należy zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia AC.

Nawet najlepsza polisa AC nie chroni samochodu zawsze i wszędzie. Jak w każdym dobrowolnym ubezpieczeniu, towarzystwa ubezpieczeniowe mają duże pole do manewru jeśli chodzi o warunki umowy. W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC sprawa jest prosta – warunki precyzyjne określa polskie prawo.

„Haczyki” w polisach autocasco

1. Rażące niedbalstwo. Zwrot wytrych w ubezpieczeniach. Wszystko co ubezpieczyciel sklasyfikuje jako „rażące niedbalstwo”, automatycznie zwalnia go od odpowiedzialności i wypłaty odszkodowania. Pod tym pojęciem można rozumieć postępowanie, które doprowadziło do powstania szkody, a które powszechnie uznaje się za nieodpowiedzialne czy wręcz głupie. Rażące niedbalstwo bywa interpretowane dość dowolnie, stąd często dochodzi do wielu nadużyć. Przykładem takiego postępowania może być zostawienie otwartych drzwi w samochodzie i wyjście na kilka minut do sklepu.

2. Wycena kosztorysowa szkody. W ramach polisy AC istnieją dwa warianty rozliczenia szkody: warsztatowy i kosztorysowy. Pierwszy jest dość klarowny – wybrany przez ciebie warsztat rozlicza się z ubezpieczycielem po przeprowadzeniu napraw. Kosztorysowy? Tutaj zaczynają się schody. Co z tego, że możemy mieć niższe AC przy wyborze tego wariantu, skoro po szkodzie będziemy musieli zapomnieć o naprawie pojazdu w dobrym warsztacie i z zastosowaniem oryginalnych części. Wielu klientów zgłasza przypadki zaniżania przez ubezpieczycieli wysokości odszkodowania, kosztów robocizny i proponowania tanich zamienników. Walka z firmą ubezpieczeniową skutecznie zniechęca wielu kierowców do zakupu polisy AC.

3. Amortyzacja części. Rzecznik ubezpieczonych w raporcie dotyczącym likwidacji szkód komunikacyjnych wskazał na często stosowaną przez ubezpieczycieli praktykę amortyzacji części. Praktyka polega na tym, że przy wycenie szkody pomniejszana jest wartość części samochodowych. Im starsze auto, tym mniej zapłaci za części ubezpieczyciel. Niektórzy ubezpieczyciele odchodzą od tej praktyki, ale... za dodatkową opłatą.

4. Zawyżona wartość pojazdu. Wartość auta ma wpływ na składkę ubezpieczenia AC. Im wyższa wartość pojazdu, tym wyższa składka autocasco. Jeżeli auto jest warte ok. 25-35 tys. zł, wielu agentów sugeruje wybór wartości z górnych widełek czyli 35 tys. zł. Kierowcy często się zgadzają, bo chociaż składka będzie wyższa, to liczą, że w przypadku kradzieży pojazdu dostaną wyższe odszkodowanie. Nic bardziej mylnego. Firma ubezpieczeniowa policzy odszkodowanie od realnej wartości samochodu w dniu szkody.

5. Franszyza integralna. Niewiedza w zakresie franszyzy może niemile zaskoczyć niejednego kierowcę. Franszyza integralna to nic innego jak przyjęta w umowie dolna granica szkody, której nie pokryje ubezpieczyciel. Przykład: ktoś uszkodził szybę w twoim samochodzie. Szkoda niewielka, ale przecież masz AC. Zgłaszasz szkodę ubezpieczycielowi i dowiadujesz się, że nie zlikwiduje szkody, bo do wartości 300-500 zł, czyli franszyzy integralnej, nie ponosi od odpowiedzialności. Inną opcją jest zgoda na wypłatę za wymianę szyby, ale z częściową utratą zniżki.

Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Uprzednio występująca choroba - nawracające, przedłużające się lub przewlekłe ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.