X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 48 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Raport Rzecznika Ubezpieczonych: Jak ubezpieczyciele likwidują szkody komunikacyjne?

2014-01-13 15:15 poniedziałek
auto po kraksie
Rzecznik Ubezpieczonych opublikował raport dotyczący praktyk likwidacji szkód komunikacyjnych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Celem raportu była praktyczna ocena przyjętych przez firmy ubezpieczeniowe modeli likwidacji szkód komunikacyjnych pod kątem ich zgodności z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa oraz ukształtowanym orzecznictwem Sądu Najwyższego. Jak ubezpieczyciele likwidują szkody komunikacyjne?

Raport został sporządzony na podstawie analizy ponad 2000 skarg osób poszkodowanych w związku z likwidacją szkody przez ubezpieczycieli, skierowanych do Rzecznika Ubezpieczonych w latach 2011-2013. Raport był konsultowany z Polskim Związkiem Motorowym – Zespołem Rzeczoznawców Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego z uwagi na techniczne aspekty analizowanej praktyki.

Refundacja wydatków na pojazd zastępczy

Raport Rzecznika wskazuje na stosowanie przez ubezpieczycieli takich modeli likwidacji szkód, które usiłują w wielu przypadkach wyłączyć odpowiedzialność ubezpieczyciela za wydatki na najem pojazdu zastępczego lub ograniczyć wysokość należnego odszkodowania. Zdaniem Rzecznika istnieją praktyki niezgodne z orzeczeniami Sądu Najwyższego w sprawie najmu pojazdu zastępczego np. odmowa refundacji wydatków na najem pojazdu zastępczego, tłumaczona faktem, że najem jest celowy i ekonomicznie uzasadniony tylko wówczas, jeśli bez wynajmu pojazdu, poszkodowany wykorzystujący samochód do celów prywatnych, poniósłby inną szkodę majątkową. W takiej sytuacji brak wynajmu spowodowałby dodatkowe straty w mieniu poszkodowanego lub istotne trudności w wypełnianiu codziennych obowiązków.

Amortyzacja części zamiennych

W opinii Rzecznika Ubezpieczonych, pomimo uchwały Sądu Najwyższego z dnia 12 kwietnia 2012 r. (III CZP 80/11), firmy ubezpieczeniowe wciąż stosują praktyki polegające na pomniejszeniu kwoty odszkodowania stosując tzw. potrącenia amortyzacyjne od wyliczanych wartości nowych części zamiennych. W większości skarg analizowanych przez Rzecznika Ubezpieczonych, nie wszystkie uszkodzone części oryginalne mają swoje odpowiednie zamienniki części oryginalnych. Działania ubezpieczycieli należy uznać za rażąco sprzeczne z treścią art. 361 § 2 k.c. oraz art. 363 § 1 k.c., a także z wykładnią prawa dokonaną przez Sąd Najwyższy. Firmy ubezpieczeniowe nie przedstawiają dowodów, które potwierdzałyby, iż wartość rynkowa uszkodzonych pojazdów uległaby zwiększeniu wskutek zastosowania nowych części zamiennych. Powszechnie stosują argumentację mającą uzasadnić stosowanie potrąceń, która dodatkowo wprowadza w błąd osoby poszkodowane.
Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Wyłączenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń - zdarzenia, szkody, za które zakład ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.