X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 2 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Rowerzysto, poznaj 5 faktów, zanim wsiądziesz na rower!

2014-07-14 11:12 poniedziałek
rower vs samochod

Wielu rowerzystów nie orientuje się co do swoich praw i obowiązków. Czy niepełnoletni nie potrzebuje Karty Rowerowej? Co grozi rowerzyście za jazdę po alkoholu? Czy znaleziony rower można sobie zachować, jeśli nikt się po niego nie zgłasza? Po co rowerzyście OC i czy jest ono konieczne? Poznaj odpowiedzi na powyższe pytania!

Zmieniające się przepisy i niewiedza rowerzystów to najprostsza droga do problemów na drodze. Prezentujemy 5 ważnych faktów, które powinien znać każdy rowerzysta!

Jesteś niepełnoletni? Nie możesz jeździć rowerem bez Karty Rowerowej

Przepisy są w tym zakresie jednoznaczne. Osoby, które nie ukończyły 18 lat, mogą poruszać się po drogach rowerami wyłącznie wtedy, gdy posiadają dokument potwierdzający ich uprawnienia do kierowania takim pojazdem. Takim dokumentem jest Karta Rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Wyłącznie pełnoletni obywatele nie mają obowiązku posiadania dokumentu stwierdzającego posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem.

Rowerzysta nie może jechać czym chce

Rowerzysta jest zobowiązany do jazdy po ścieżce rowerowej lub pasem ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym rowerzysta się porusza lub zamierza skręcić. Z kolei jazda rowerem po chodniku jest dopuszczalna tylko w wyjątkowych sytuacjach. A mianowicie muszą być spełnione trzy warunki:

  • w danym miejscu musi brakować wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,

  • położony wzdłuż drogi chodnik musi mieć co najmniej 2 metry szerokości,

  • chodnik jest położony przy drodze, na której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h.


Za niestosowanie się do przepisów grozi mandat o wysokości 50 zł.

OC roweru albo wypłata odszkodowania z własnej kieszeni

Rowerzyści nie mają obowiązku zakupu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Brak zabezpieczenia może mieć jednak poważne konsekwencje. Osoby, które ze swojej winy wyrządzą komuś szkodę podczas jazdy na rowerze i nie posiadają ubezpieczenia OC, odpowiadają za szkodę na zasadach ogólnych określonych w kodeksie cywilnym. I tak za porysowanie auta stojącego na chodniku może Ci przyjść zapłacić do 1000 zł, a zadośćuczynienie za poważne potrącenie pieszego może sięgać kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Czy stać Cię na taki wydatek? Ucieczka z miejsca wypadku nie jest rozwiązaniem - za to grożą dużo poważniejsze konsekwencje.

Ubezpieczenie OC może zaoszczędzić Ci wielu kłopotów. OC rowerzysty można kupić jako osobny produkt ubezpieczeniowy lub też nabyć ubezpieczenie OC w życiu prywatnym w ramach polisy nieruchomości w multiagencji ubezpieczeniaonline.pl - nie wahaj się i już dziś porównaj oferty.

Znalazłem w lesie rower, po który nikt się nie zgłosił. Nie mogę go zatrzymać

Znalezione nie kradzione? Niekoniecznie. Zgodnie z polskim prawem każdy, kto znalazł rzecz zgubioną np. rower, powinien niezwłocznie powiadomić o znalezisku osobę uprawnioną do odbioru rzeczy. Jeżeli nie jesteś w stanie odnaleźć właściciela, powinieneś zawiadomić o znalezieniu właściwy organ państwowy np. starostę. Brak możliwości odnalezienia właściciela nie zezwala na przywłaszczenie sobie jednośladu. Przywłaszczenie rzeczy znalezionej stanowi przestępstwo, za które grozi grzywna do 5 tys. zł, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 1 roku.

Jechałem rowerem po pijaku. Boję się, że stracę prawo jazdy i skończę w więzieniu

Po nowelizacji kodeksu karnego od 9 listopada 2013 roku pijani rowerzyści nie mogą być oskarżeni o popełnienie przestępstwa. Jazda rowerem w stanie nietrzeźwości jest uznawana obecnie za wykroczenie. Jeżeli rowerzysta jadący jednośladem po alkoholu wyrządzi szkody innym osobom, odpowie za nie na zasadach ogólnych określonych w kodeksie cywilnym.

Rowerzysto! Nie bądź zielony w kwestii przepisów. Poznaj swoje obowiązki i grożące Ci konsekwencje za złamanie prawa. Pomyśl o zabezpieczeniu siebie poprzez zakup ubezpieczenia. Bądź świadomy i dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. To twój obowiązek!
 
Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Osoba trzecia - każda osoba (fizyczna lub prawna) ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.