X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 36 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Rzecznik Ubezpieczonych: polisy komunikacyjne po nowemu

2012-02-07 09:22 wtorek
Przyglądamy się ubezpieczeniom

1)  Dualizm systemów prawnych

Z dniem 11 lutego 2012 r. wchodzą w życie przepisy nowelizujące ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, które w istotny sposób modyfikują regulacje związane z zawieraniem i rozwiązywaniem obowiązkowych umów ubezpieczenia, w tym również zasadą automatyzmu (zwaną również klauzulą prolongacyjną). Nie oznacza to jednak, iż od 11 lutego br. powszechnie będą obowiązywać nowe regulacje. Należy bowiem zwrócić uwagę na przepisy przejściowe zawarte w art. 6 i 7 ustawy nowelizującej[1] w następującym brzmieniu:

Art. 6. Do umów ubezpieczenia zawartych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe.

Art. 7. 1. Postępowania dotyczące roszczeń odszkodowawczych wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy toczą się według przepisów dotychczasowych.

2. Postępowania dotyczące roszczeń Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy toczą się według przepisów dotychczasowych."

Brzmienie powyższych przepisów w praktyce oznacza, że nowych przepisów nie można stosować w stosunku do umów ubezpieczenia zawartych do 10 lutego 2012 r. oraz do postępowań prowadzonych przez ubezpieczycieli oraz UFG w związku z roszczeniami zgłoszonymi do 10 lutego 2012 r.

Nowe przepisy będą więc dotyczyć wyłącznie umów zawartych i roszczeń zgłoszonych od dnia 11 lutego 2012 r.

 

2) Nowe rozwiązania prawne mające zapobiegać zjawisku tzw. podwójnego ubezpieczenia. Od kiedy można będzie je stosować?

a) klauzula stempla pocztowego

Ważnym dla posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz dla rolników przepisem jest regulacja art. 18 ust. 3, wprowadzająca - obok funkcjonującej w dalszym ciągu teorii doręczenia oświadczenia woli o rezygnacji z umowy ubezpieczenia (skutki prawne następują dopiero od momentu dojścia do adresata) - teorię nadania.

W praktyce oznacza to, że wedle nowych przepisów w przypadku nadania oświadczenia o wypowiedzeniu lub odstąpieniu od umowy obowiązkowego ubezpieczenia (OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, OC rolników oraz budynków rolniczych) przesyłką listową, za chwilę jego złożenia uważa się datę nadania oświadczenia w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego, a nie tak jak wobec umów zawartych do 10 lutego 2012 r. za moment złożenia wypowiedzenia uznaje się dzień, w którym doręczone ono zostało do ubezpieczyciela.

Oznacza to, że w odniesieniu do umów ubezpieczenia zawartych od 11 lutego 2012 r., aby skutecznie zapobiec automatycznemu zawarciu nowej umowy z mocy ustawy[2] i uniknąć ewentualnej sytuacji podwójnego ubezpieczenia wystarczy nadać nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy oświadczenie o rezygnacji z kolejnej umowy listem poleconym w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego (czyli tylko Poczta Polska). Pamiętać należy o zachowaniu dowodu nadania przesyłki pocztowej .

Uwaga! Klauzula stempla nie ma zastosowania do umów ubezpieczenia zawartych do 10 lutego 2012 r. Jeżeli więc chcemy zrezygnować z odnowienia umowy zawartej do tej daty musimy pamiętać, że w tym przypadku nie wystarczy nadanie listu poleconego w ustawowym terminie, lecz konieczne jest doręczenie wypowiedzenia ubezpieczycielowi (np. wręczenie go upoważnionemu pracownikowi ubezpieczyciela w jego placówce) nie później niż na jeden dzień przed upływem dwunastomiesięcznego okresu ubezpieczenia.

b) oświadczenia można składać agentowi

Znacznym udogodnieniem jest możliwość składania oświadczeń, np. wypowiedzenia lub odstąpienia od umowy ubezpieczenia agentowi ubezpieczeniowemu. Dodany w ustawie o działalności ubezpieczeniowej przepis art. 16a ułatwi składanie oświadczeń woli związanych ze wszystkimi rodzajami umów ubezpieczenia. Oświadczenia składane w związku z zawartą umową ubezpieczenia agentowi ubezpieczeniowemu uznawane będą za złożone zakładowi ubezpieczeń. Od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej ubezpieczyciele nie będą mogli wyłączyć ani ograniczyć upoważnienia agenta ubezpieczeniowego do odbierania wymienionych oświadczeń.

Jednak tutaj również uwaga!  Będzie to możliwe jedynie w stosunku do umów zawartych od 11 lutego 2012 r. Jeżeli więc, np. chcemy skutecznie wypowiedzieć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów, która została zawarta jeszcze przed tą datą musimy zadbać, aby nasze oświadczenie o wypowiedzeniu dotarło na czas (najpóźniej na jedne dzień przed końcem okresu ubezpieczenia) do ubezpieczyciela. Doręczenie go agentowi ubezpieczeniowemu nie wystarczy do skutecznego wypowiedzenia czy też odstąpienia od umowy.

c) termin potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego

W nowym stanie prawnym ubezpieczyciele w odniesieniu do umów obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, ubezpieczenia OC rolników oraz ubezpieczenia budynków rolniczych zawartych w trybie automatycznego wznowienia umowy z mocy ustawy (w oparciu o klauzulę prolongacyjną) będą obowiązani potwierdzić ubezpieczającemu zawarcie umowy dokumentem ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia jej automatycznego zawarcia.

Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Osoba bliska - zwykle członek najbliższej rodziny ubezpieczonego ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.