X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 25 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj forum poleć artykuł znajomemu A A A

Sprzedaż samochodu – czy można odzyskać wpłacone składki ubezpieczeniowe?

2008-08-25 14:12 poniedziałek
Michal Mostowski
Zdarza się, że zbywcy wstrzymują się ze sprzedażą samochodu, ponieważ umowa ubezpieczenia wygasa za jakiś czas. Obawiają się, że wpłacone składki przepadną a przecież nikt nie chce bezinteresownie oddawać swoich pieniędzy ubezpieczycielowi. Czy obawy są słuszne? Nie do końca.

Kiedy można liczyć na zwrot składki ubezpieczeniowej?

Wpłacona składka ubezpieczeniowa, za obowiązkowe ubezpieczenie OC, może zostać zwrócona gdy:
  • pojazd zostanie wyrejestrowany (z powodu kasacji lub wywiezienia poza granice kraju),
  • umowa ubezpieczenia rozwiąże się po sprzedaży pojazdu, pod warunkiem, że nabywca pojazdu wypowie dotychczasową umowę ubezpieczenia w ciągu 30 dni od dnia zakupu.
Niewykorzystana składka za ubezpieczenie AC zostanie zwrócona, jeżeli:
  • pojazd zostanie sprzedany,
  • pojazd zostanie wyrejestrowany.
Zwrot składki nie przysługuje, jeżeli wcześniej zostało wypłacone odszkodowanie w pełnej wysokości sumy ubezpieczenia, czyli jeśli samochód został całkowicie rozbity lub skradziony.
Jeżeli wypłacone było odszkodowanie za szkodę częściową – zwrot składki będzie proporcjonalny do pozostałej sumy ubezpieczenia.

Jak można odzyskać wpłaconą składką ubezpieczeniową?

Aby uzyskać zwrot składki ubezpieczeniowej należy, przede wszystkim, przedstawić ubezpieczycielowi dokument, który jest podstawą do zwrotu – umowę sprzedaży pojazdu, zaświadczenie o wyrejestrowaniu. W przypadku ubezpieczenia OC, konieczne będzie dołączenie wypowiedzenie umowy przez nabywcę pojazdu.

Dodatkowo należy wypełnić wymagany przez ubezpieczyciela formularz. Przy wypełnianiu formularza, potrzebne będą:
  • dane osobowe osoby, która zawierała umowę,
  • dane samochodu (nr rejestracyjny, marka, model),
  • serię i numer polisy, z tytułu której należy się zwrot składki
Ostatnia czynność to wybór formy wypłaty składki – przelew na wskazany rachunek bankowy, przekaz pocztowy, wypłata w kasie ubezpieczyciela.

W jakiej wysokości zwrot otrzymam?

Zwrot składki za ubezpieczenie OC przysługuje za każdy pełny miesiąc niewykorzystanego okresu ubezpieczenia. Czyli przy umowie zawartej na rok, za każdy pełny miesiąc przysługuje 1/12 składki rocznej.

Z tytułu ubezpieczenia AC, zwrot składki przysługuje zwykle za każdy niewykorzystany dzień ochrony ubezpieczeniowej. Niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej jest liczony od dnia następnego po wygaśnięciu ochrony (od dnia następnego po sprzedaży, wyrejestrowaniu pojazdu).

Czy zatem warto zwracać uwagę na datę końca umowy ubezpieczenia przy sprzedaży pojazdu?

Jeżeli zbywcy nie zależy na szybkiej sprzedaży i nie obawia się dużej utraty wartości pojazdu – można zwracać uwagę na okres obowiązywania umowy. Sprzedawca będzie miał o jedną formalność mniej do załatwienia.

Nie należy się jednak obawiać o swoje pieniądze. Ze zwrotem niewykorzystanej składki za ubezpieczenie AC nie powinno być problemu. Natomiast, jeżeli chcesz mieć pewność, że odzyskasz składkę za ubezpieczenie OC – poproś kupującego samochód o podpisanie przygotowanego wypowiedzenia umowy OC i sam złóż je w siedzibie ubezpieczyciela.Michał Mostowski
Zobacz także
« powrót do działu: Porady eksperta
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Business interruption - ubezpieczenie gwarantujące firmie zwrot utraconych ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.