X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 6 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Szkoda całkowita, czyli kiedy nie opłaca się remontować auta po wypadku

2012-11-12 12:24 poniedziałek
Szkoda z autocasco (AC)
Szkoda całkowita to sytuacja, w której naprawa pojazdu jest ekonomicznie niezasadna. Przez bezzasadną naprawę rozumie się taką, której koszt przewyższa rynkową wartość auta. Zakłady ubezpieczeń stosują tego typu rozliczenia w momencie, gdy uszkodzenia samochodu są bardzo rozległe.

Jak bardzo musi być uszkodzone auto, aby szkoda była całkowitą?

W zależności od rodzaju polisy, z której realizowane jest roszczenie towarzystwo podejmuje następujące kroki. Jeżeli sprawa jest rozliczana z umowy autocasto to szkoda całkowita rozpoczyna się zazwyczaj od 70 proc. wartości mienia. Dla przykładu, jeżeli pojazd zostanie wyceniony na 10.000 zł to o szkodzie całkowitej będzie mowa, gdy naprawa przekroczy 7.000 zł.

Rzadko, ale bywają odstępstwa od tej reguły. Likwidator techniczny może uznać, że naprawa jest technologicznie uzasadniona i wyrazi zgodę na remont nawet, gdy koszty przewyższają wspomniane 70 proc. wartości pojazdu. Takie decyzje podejmowane są jednak nieczęsto.

Kiedy rozliczenie dokonywane jest z OC sprawcy szkoda całkowita zaczyna się w momencie, gdy koszt naprawy przekroczy 100% wartości pojazdu lub zbliża się do tego progu.

Różnice w likwidacji z OC i AC

Rozbieżności wynikają z tego, że rozliczanie roszczenia z AC odbywa się w oparciu o Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), natomiast w przypadku OC likwidator posiłkuje się kodeksem cywilnym i ustawą o z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

W przepisach polskiego prawa szkoda całkowita nie jest zdefiniowana. Na podstawie doświadczeń i kolejnych wypłat realizowanych przez ubezpieczycieli przyjęto określone standardy, które rzeczywiście są zgodne z prawem. Istotą ubezpieczenia jest bowiem przywrócenie mienia do stanu sprzed zdarzenia.

Natomiast, jeżeli naprawa uszkodzeń przewyższa rynkową wartość danego przedmiotu, to zasadne jest to, że nie opłaca usuwać usterek, ponieważ można zakupić daną rzecz za wskazaną przez ubezpieczyciela kwotę.

Metody rozliczenia spraw

Najważniejsza kwestia, o której należy pamiętać to taka, że nawet w przypadku szkody całkowitej zawsze mamy prawo zreperować auto. Zazwyczaj słysząc „szkoda całkowita” wychodzimy z założenia, że nie pozostaje nam nic innego prócz kasacji.

Zdarza się, że odszkodowanie nie pozwala na naprawę, jednak osoby poszkodowane dokładają pewną kwotę, aby pojazd był nadal sprawny i jest to tylko i wyłącznie ich decyzja, do której mają pełne prawo. Dla szkód z AC górna granica, do której można dokonać renowacji to 70 proc., a dla OC 100 proc.

Przykładowo otrzymujemy od ubezpieczyciela, któremu zgłosiliśmy szkodę, następującą informację:
 • wartość pojazdu przed szkodą: 10.000 zł,
 • wartość pojazdu po szkodzie: 500 zł,
 • wysokość odszkodowania: 9.500 zł.
Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
 • 2016-07-25 13:45 poniedziałek ~Kupiela | [+] odpowiedz
  Ubezpieczyciele w dużej mierze podejmują takie decyzje sprzecznie i autorytarnie, cześto niezgodnie z tym jaki jest stan faktyczny. Ostatecznie mi nawet ubezpieczyciel poróbował odmówić zwrotu pieniąż... czytaj dalej »
 • 2015-03-04 18:06 środa ~Tomek | [+] odpowiedz
  zapraszamy do zapoznania się z tym artykułem na temat szkody całkowitej, jest tam obszerna informacja na temat szkody całkowitej i jak się bronić przez towarzystwem ubezpieczeń http://prospectrum.pl/s... czytaj dalej »
 • 2014-03-04 09:17 wtorek ~Lukasas75 | [+] odpowiedz
  zawsze warto naprawiać samochód, czy robisz to poprawnie. Oczywiście najważniejszą rzeczą jest, aby mieć dobry sprzęt, który obsługi samochodu. Uwierz mi, kiedy mówię to z doświadczenia. Niedawno odkr... czytaj dalej »
 • 2014-02-03 13:55 poniedziałek ~Jerky | [+] odpowiedz
  Jak już gdzieś kiedyś pisałem. Można również skorzystać przy szkodzie całkowitej z samochodu zastępczego i to najlepiej bezgotówkowo zrobiłem tak w wypożyczalni panek. Wszystkimi formalnościami zajmuj... czytaj dalej »
 • 2012-11-19 23:56 poniedziałek ~Linde | [+] odpowiedz
  W przypadku szkody OC, gdy naprawa pojazdu nie przekroczy 100% wartości pojazdu nie ma mowy o szkodzie całkowitej. Zasady są takie że ubezpieczyciel nie ma prawa rozliczyć jej wtedy jako szkodę całkow... czytaj dalej »
 • 2012-11-13 23:36 wtorek ~milka | [+] odpowiedz
  Jak w państwie prawa zwykły obywatel ma to prawo egzekwować??? Prawo mówi o szkodzie całkowitej przy 70% szkody. A rzeczywistość?? Np Liberty Direct stosuje ohydne tricki by zaniżyć wartość samochodu.... czytaj dalej »
Najczęściej kradzione
 • VOLKSWAGEN PASSAT
 • VOLKSWAGEN GOLF
 • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Wyłączenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń - zdarzenia, szkody, za które zakład ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.