X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 6 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Ubezpieczenie OC gwarancją spokojnej finansowej przyszłości

2012-10-29 14:02 poniedziałek
Wypadek samochodowy
Wraz z dynamicznym rozwojem motoryzacji w Polsce coraz częściej dochodzi do wypadków komunikacyjnych. Z raportu policji wynika, że tylko w 2011 roku na krajowych drogach zginęło ponad cztery tysiące osób, a niecałe pięćdziesiąt tysięcy zostało rannych. Straty materialne szacowane są na około 30 mld złotych.

Warto podkreślić, że tylko część kolizji zgłaszanych jest na policję. Duża ilość rozwiązywana jest na ścieżce polubownej – poprzez spisanie oświadczenia.

Droższe OC, ale wyższe sumy gwarancyjne

Kupując polisę OC dla pojazdu mechanicznego ubezpieczony przelewa odpowiedzialność za opisane wyżej zdarzenia, których jest sprawcą na zakład ubezpieczeń. Suma gwarancyjna, czyli górna granica, do której zakład ubezpieczeń zrealizuje roszczenie za szkody na osobach i mieniu to odpowiednio pięć i jeden mln euro. Oznacza to, że ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność finansową za szkody na osobie do pięciu milionów euro, a za szkody w mieniu – miliona euro.

Kwoty te uległy zwiększeniu 11 czerwca 2012 roku, co wiąże się również ze zwiększeniem cen za OC. Nowe regulacje podyktowane są wymogami Unii Europejskiej i takie kroki mają uzasadnienie, ponieważ różnice walutowe mógłby spowodować sytuację, w której suma gwarancyjna jest przekroczona i wtedy sprawca szkody odpowiada własnym majątkiem za zdarzenie. A zadaniem polisy jest przecież ochrona finansów ubezpieczonego w razie zajścia opisywanych sytuacji.

Według danych KNF, w 2011 roku średnia składka za polisę odpowiedzialności cywilnej wyniosła 447,45 zł, a więc o 5,19 procent więcej niż w poprzednim roku. Z poprzedniego raportu Komisji Nadzoru Finansowego (2010) wynika bowiem, że dwanaście miesięcy wcześniej za OC trzeba było zapłacić średnio 410,29 zł. Polscy kierowcy ponoszą najniższe koszty zakupu tego typu ubezpieczenia w Europie. Szczególnie jeśli uwzględnić wysokość roszczeń, jakie z polisy pokrywa ubezpieczyciel.

Przypomnijmy, że dla szkód osobowych to nawet pięć milionów euro, a dla majątkowych – milion euro. Co więcej warto pamiętać, że sprawca, który nie posiada obowiązkowego może zostać zobligowany do uregulowania tych kwot z własnej kieszeni.

UFG wie, kto jeździ bez polisy

Tego rodzaju wyliczenia nie przemawiają jednak do wyobraźni blisko 200 tysięcy posiadaczy samochodów i motocykli. Tyle z nich bowiem, na 24 mln zarejestrowanych pojazdów, nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Instytucja, która monitoruje ważność ubezpieczenia to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. UFG może nałożyć karę za brak ważnej polisy (powyżej 14 dni) w wysokości nawet trzech tysięcy złotych.
Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Uposażony - Uposażony – inaczej beneficjent; osoba ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.