X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 48 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

UFG popełnia błąd, a ubezpieczonemu przepadają zniżki

2013-04-09 13:57 wtorek
ubezpieczenie samochodu - polisa OC i AC
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja powołana do monitorowania przebiegu ubezpieczenia każdego, kto kiedykolwiek posiadał polisę komunikacyjną. Wraz z towarzystwami ubezpieczeniowymi UFG raportuje tzw. „przebieg polisy” danego właściciela pojazdu mechanicznego. Krótko mówiąc informuje, czy dany klient jest szkodowy, czy nie i jakie zniżki/zwyżki mu przysługują.

Błędy w danych UFG wynikają ze złego raportowania ubezpieczycieli, bo i skąd UFG miałoby czerpać informacje? Dane, które otrzyma od towarzystwa UFG umieszcza w swojej bazie. Fundusz istnieje tylko jako baza, która przyjmuje wszystkie informacje od każdego ubezpieczyciela i gromadzi je w jednym miejscu.

Błędy, ale jakie i czego dotyczą?

Sprzeczne informacje pojawiają się w związku z brakiem jednolitych ustaleń, które – jak donosi UFG – będą wykluczane, tak aby poprawić jakość satysfakcji z działania funduszu.

Problem najczęściej zaczyna się u progu, czyli zazwyczaj podczas rejestracji zdarzenia szkodowego. Poprzez podanie błędnych danych obciążona zwyżkami zostaje inna osoba. Pomyłki dotyczą także pracowników towarzystwa ubezpieczeniowego, ponieważ mogą oni wpisać sprawcę jako poszkodowanego i na odwrót.

Mimo późniejszej korekty szkoda mogła być już zaraportowana do UFG i zdarzenie widnieje na koncie niewłaściwej osoby.

Warto dodać, iż ubezpieczyciel zobowiązany jest do cyklicznego przekazywania informacji do UFG. Zatem nie są do dane przekazywane raz na rok, lecz z dużą częstotliwością, tak aby stan szkód na polisach klientów był aktualny, ponieważ wiąże się to z odpowiednim naliczaniem zwyżek lub zniżek.

Temat pojawia się również przy ubezpieczeniach szyb. Otóż firmy proponują klientom ochronę zniżek z dodatkowym ubezpieczeniem szyb. W momencie, kiedy uszkodzona zostanie którakolwiek z szyb, poszkodowany, mimo zgłoszenia szkody, nie traci zniżki. Jednakże wszystkie szkody raportowane są do UFG i system nie jest jeszcze tak doskonały, aby je rozróżniać.

Dotychczas wyodrębniano szkody w ramach polisy AC i OC. Często zdarza się, że po sprzedaży pojazdu nie wypowiadamy polisy OC i nowy nabywca powoduje szkodę. Obciążona jest polisa zbywcy i na nim jest zapisana szkoda, mimo iż jej nie spowodował.

UFG i raportowanie problemem teraźniejszym

Nigdy wcześniej klienci, chcący dokonać zakupu polisy nie musieli borykać się z problemem wyjaśniania swojej historii szkodowej nawet, gdy takowej nie było. Do takich sytuacji nie dochodziło, ponieważ nie istniał system, którym ubezpieczyciele i UFG posługują się dotychczas.
Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Stopa zastąpienia - wielkość uzyskanej emerytury w stosunku ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.