X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Szkody ubezpieczeniowe a wysokość składki

2012-10-15 11:39 poniedziałek
Szkoda a wysokość składki za OC i AC
Wielokrotnie już pisaliśmy o wysokości składek w ubezpieczeniach komunikacyjnych – od czego zależą, w jaki sposób możemy na nie wpływać i jak się kształtują w zależności od regionu Polski, w którym polisy są sprzedawane. Dziś proponuję przyjrzeć się, jak historia szkodowa ubezpieczonego wpływa na składkę. Omówię również metody, które stosują ubezpieczyciele – w zależności od ilości szkód – odpowiednio obniżając lub podwyższając składkę za ubezpieczenie.

Osobie, która przystępuje do ubezpieczenia po raz pierwszy przypisuje się stawkę podstawową, bez żadnych zniżek ani zwyżek. Stawkę tę każde towarzystwo ubezpieczeniowe może ustalać na innym poziomie, choć w przedziale ustalonym Ministra Finansów, o czym dalej. Na ogół jednak te wartości w poszczególnych zakładach ubezpieczeń są do siebie zbliżone.

Po 12 miesiącach bezszkodowej jazdy ubezpieczony jest, jak określa się to w „języku ubezpieczeń”, przenoszony o klasę w dół, co oznacza, że zyskuje dodatkową zniżkę.

Dla czytelniejszego zobrazowania tej zależności przedstawiam tabelę zwyżek i zniżek, którą stosuje się kalkulując składki dla kierowców w PZU:

                                                  
Klasa bonus-malus % składki Stawka/okres bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia Przemieszczenie w klasach bonus-malus po każdej szkodzie, za którą wypłacono odszkodowanie
1A 200 IV stawka zaostrzona 1B
1B 150 III stawka zaostrzona 1B
1 130 II stawka zaostrzona 1B
2 115 I stawka zaostrzona 1A
3 100 stawka podstawowa 1
4 90 1 rok 2
5 80 2 lata 3
6 75 3 lata 4
7 70 4 lata 5
8 60 5 lat 6
9 50 6 lat 7
10 45 7 lat 8
11 40 8 lat 9
Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Broker - osoba zajmująca się zawodowo pośrednictwem ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.