X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 6 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Ubezpieczenie AC. Czy skutecznie chroni przed skutkami kradzieży auta?

2012-02-28 11:09 wtorek
Szkoda z autocasco (AC)
Z policyjnych statystyk, dotyczących kradzieży samochodów powiało optymizmem. Wprawdzie w roku 2000 zarejestrowano ponad 70 tys. takich, mało przyjemnych dla kierowców, zdarzeń. Ale w 2011 było ich już tylko 16 285. O 1,2 proc. więcej niż w roku 2010, co w praktyce oznacza, że dwa lata temu toczyło się o 187 policyjnych postępowań mniej.

Warto przypomnieć, że kiedy 12 lat temu w Polsce „znikało” dziennie blisko 200 aut, zarejestrowanych było 14,1 mln pojazdów. Obecnie jest ich prawie 23,5 mln. Z prognoz ekspertów wynika, że liczba ta będzie rosła. Tylko w styczniu 2012 zarejestrowano 24.208 aut osobowych.

Niemieckie marki w niechlubnej statystyce

Największym zainteresowaniem złodziei, podobnie jak w latach ubiegłych, nadal cieszą się samochody niemieckich marek, przede wszystkim Volkswageny oraz Audi. W ubiegłym roku skradziono 1179 VW Passat, 1116 VW Golf, 736 Audi A4. Z ulic i parkingów zniknęło również 346 Seatów Leon i 343 Audi A6.

Najczęściej kradziono samochody zaparkowane na ulicy – aż 7069 tego rodzaju zdarzeń. Niewiele bezpieczniejsze okazały się parkingi – 6995 zarejestrowanych kradzieży. 234 pojazdy skradziono z parkingów przy centrach handlowych, a 209 z garaży. Zainteresowanie złodziei samochodów wzbudziło też 85 aut pozostawionych bezpośrednio przy budynkach mieszkalnych. Zbliżone liczby dotyczą samochodów, które złodzieje przywłaszczyli w takich okolicznościach, jak drogi szybkiego ruchu (48), lasy (42), stacje paliwowe (39), tereny rekreacyjne, w tym ogródki działkowe czy domki wypoczynkowe (30) i budowy (26).

Wartość skradzionych samochodów szacuje się na 509,8 mln zł. W roku 2010 kwota ta było nieco niższa – 499 mln zł.

W niektórych regionach auta „znikają” częściej

Z policyjnych danych wynika, że ryzyko kradzieży samochodu jest różne, w zależności od województwa, a ściślej liczby jego mieszkańców, a także osób, które przewijają się przez nie, dojeżdżając codziennie do pracy, do szkoły, czy też sezonowo – na wypoczynek. Istotna jest także ilość zarejestrowanych pojazdów oraz urbanizacja danego obszaru.

Policja wymienia także takie czynniki, jak poziom zamożności mieszkańców, odsetek osób bezrobotnych, ilość i rodzaj zarejestrowanych przedsiębiorstw, rodzaj i zakres monitoringu miejskiego, odległość od granic, krzyżowanie się szlaków komunikacyjnych wreszcie skupienie miejsc, w których odbywają się imprezy masowe, zarówno o charakterze sportowym, jak i koncerty czy inne widowiska.

Lepiej mieć polisę AC

Jakkolwiek ubezpieczenie nie uchroni samochodu przed kradzieżą, ale może zniwelować skutki tego mało przyjemnego wydarzenia. Nie każdy samochód można jednak objąć ochroną ubezpieczeniową w ramach autocasco. Co więcej towarzystwa również stawiają ściśle określone, szczegółowo wymienione w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) warunki, w których polisa spełni swoją rolę.

Ubezpieczenie AC powinno zagwarantować pokrycie kosztów naprawy szkód, za które towarzystwo uważa uszkodzenie, zniszczenie, utratę pojazdy mechanicznego lub jego wyposażenia, na skutek takich zdarzeń, jak m.in. wypadek drogowy przy współudziale innych pojazdów bądź uczestników ruchu drogowego, uszkodzenia przez nieznanych sprawców, skutków działania na pojazd powodzi, podtopienia, pioruna, pożaru, wybuchu, gradobicia, huraganu – niezależnie od miejsca ich powstania – oraz innych sił przyrody, wreszcie nieumyślnego zniszczenia pojazdu przez samego ubezpieczonego; jak wiadomo wcale nietrudno otrzeć drzwiami o słupek podczas parkowania.

Warto pamiętać, że polisa AC obejmuje wyłącznie standardowe wyposażenie pojazdu, co oznacza, że nie przysługuje nam odszkodowanie, jeśli skradzione lub zniszczone zostanie tzw. dodatkowe wyposażenie pojazdu, jak radio, antena, odtwarzacz, głośniki, pokrowce na siedzenia czy bagażnik montowany na dachu. Chcąc doubezpieczyć również te elementy należy zawrzeć dodatkową umowę z towarzystwem.

Odszkodowanie z autocaso

Katalog zdarzeń, których skutki objęte są w autocasco ochroną ubezpieczeniową może różnić się w zależności od oferty danego towarzystwa. Co więcej niektóre z nich proponują tzw. ograniczony (lub podstawowy) zakres ubezpieczenia bądź też pełny zakres ubezpieczenia. Ograniczonym zakresem obejmowane są jedynie skutki wybranych zdarzeń.

Dlatego właśnie zawsze warto uważnie zaznajomić się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia AC, zanim zdecydujemy się na zawarcie umowy z wybranym towarzystwem.
Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Dobrowolne poddanie się egzekucji - stanowi formę zabezpieczenia należności. Jest ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.