X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 48 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Jaki mamy wpływ na składkę OC

2012-08-13 10:40 poniedziałek
ubezpieczenie samochodu - polisa OC i AC
Z roku na rok liczba zawartych polis ubezpieczeń komunikacyjnych OC i wysokość przypisanej składki są coraz wyższe. Według raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń opublikowanego w 2012 roku pt. „Ubezpieczenia komunikacyjne w Polsce w latach 2006-2010” udział liczby polis OC w łącznej liczbie polis komunikacyjnych w 2010 roku wynosił 77,3%.

Zdecydowanie częściej kupujemy tylko obowiązkowe ubezpieczenia OC, ponieważ do tego kierowcy są zobligowani. I wciąż w tej kwestii najważniejsza jest dla nas cena polisy.

W przypadku ubezpieczenia OC, w przeciwieństwie do ubezpieczeń autocasco, nie musimy zwracać uwagi na zakres ochrony. Regulowany jest on Rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie ogólnych warunków obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów. O ile rozporządzenie mówi m.in. dokładnie o zakresie ubezpieczenia, o tyle w kwestii ustanawiania taryf daje zakładom ubezpieczeń dużą swobodę.

Przyjrzyjmy się bliżej w jaki sposób i w zależności od czego zakład ubezpieczeń obliczy dla nas składkę za komunikacyjne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC.)

Zakres ochrony ten sam, składka inna

Przy wznawianiu polisy OC, bądź też zawieraniu nowej umowy często się zastanawiamy, dlaczego składka oferowana przez towarzystwa ubezpieczeniowe jest od siebie tak odmienna – rozbieżność cen przy ubezpieczeniu auta w różnych zakładach ubezpieczeń to średnio nawet 260%.

Aby lepiej przyjrzeć się tym różnicom porównałam składkę za OC przy założeniu, że kupującym nowe ubezpieczenie jest:

Klient:
Płeć: mężczyzna
Data urodzenia: 01.09.1975
Posiada dziecko: poniżej 10 roku życia
Zniżka w OC: 60% (8 lat)
Prawo jazdy: powyżej 3 lat
Kod pocztowy miejsca zamieszkania: 52-203 (Wrocław)

Pojazd:
Opel Astra III 1.4 Cosmo
Rok produkcji: 2005
Pojazd kupiony w kraju
Data I rejestracji: 15.02.2005
Przebieg: 120000

Składki dla powyższych parametrów zamykają się z przedziale 350 zł (mDirect) – 856 zł (Concordia Ubezpieczenia). Dla porównania sprawdźmy jeszcze w jaki sposób składki ulegną zmianie, kiedy nasz Klient będzie odrobinę młodszy, z mniejszym doświadczeniem jako kierowca, pojazd starszy i o słabszych parametrach technicznych.

Klient:
Płeć: mężczyzna
Data urodzenia: 01.09.1985
Posiada dziecko: poniżej 2 roku życia
Zniżka w OC: 60% (8 lat)
Prawo jazdy: powyżej 3 lat
Kod pocztowy miejsca zamieszkania: 80-008 (Gdańska)

Pojazd:
Opel Astra II 1.2 Comfort
Rok produkcji: 1998
Pojazd kupiony w kraju
Data I rejestracji: 01.04.1998
Przebieg: 300000

Najniższa składka 414 zł (mDirect), podczas, gdy najwyższa przekracza 1 000 zł (1 129 zł w InterRisk).
Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Fundusz akcji - to zazwyczaj najbardziej agresywny rodzaj ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.