X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 36 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Odzyskasz pieniądze za samochód zastępczy

2011-12-05 10:12 poniedziałek
Samochód zastępczy na czas naprawy
Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 2011 roku w ciągu najbliższych 3 lat kierowcy poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych będą mogli ubiegać się o zwrot kosztów wynajęcia samochodu zastępczego. Dotąd tego rodzaju rekompensaty z zasady przysługiwały osobom prowadzącym działalność gospodarczą.

Wnioski osób fizycznych o wypłatę odszkodowania były uwzględnianie tylko, jeśli w uzasadnieniu znalazło się przekonujące wyjaśnienie niemożności korzystania z komunikacji zbiorowej.

Korzystasz z auta zastępczego, ubiegaj się o zwrot kosztów

Obecnie o rekompensatę kosztów za używanie pojazdu zastępczego – na czas naprawy uszkodzonego w wypadku auta – dochodzić może w sądzie każdy, pod warunkiem, że roszczenie się nie przedawniło bądź nie zostało oddalone prawomocnym wyrokiem sądu. Nikłe są szanse na wygranie powództwa, jeśli wypłacone odszkodowanie było przedmiotem ugody, jaką zawarliśmy z ubezpieczycielem.

Nie spieszmy się jednak ze składaniem pozwów. Sąd Najwyższy ma 3 miesiące, od daty ogłoszenia uchwały, na przedstawienie jej uzasadnienia. Dopiero w tym dokumencie znaleźć będzie można przesłanki określające, jakie wydatki na pojazd zastępczy uznaje się za celowe i ekonomicznie uzasadnione. Tylko takie roszczenia będą uwzględnianie przez sądy.

Uchwała jest, ale nie wiąże

Co więcej pamiętajmy, że uchwała SN nie jest wcale wiążąca dla sądów rozpatrujących sprawy o wypłatę odszkodowań, choć zapewne będzie brana pod uwagę podczas rozstrzygania sporu. Już wcześniej poszkodowani kierowcy dochodzili swoich roszczeń w sądzie. Bywało, że przychylały się do pozwów, nakazując ubezpieczycielom wypłatę rekompensaty za koszty związane z używaniem auta zastępczego. Nie było to jednak regułą.

W wyrokach korzystnych dla kierowców sądy opierały się na stanowisku, jakie SN zajął w 2004 roku.

Bywało jednak, że sądy oddalały powództwo, uznając, że poszkodowanemu kierowcy nie przysługuje wypłata rekompensaty za wynajęcie auta zastępczego, ponieważ mógł on korzystać z komunikacji publicznej i nie poniósł w związku z niemożnością korzystania ze swojego samochodu konkretnej szkody majątkowej.
Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Osobowe ubezpieczenia - Do ubezpieczeń osobowych zaliczamy umowy ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.